Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jankowice
Dziś jest: Środa, 29 września 2021

Radomskie

Program 100 obwodnic. Trzy w regionie radomskim

sobota, 08 lutego 2020 12:26 / Autor: Michał Kaczor
fot. GDDKiA
Michał Kaczor

Lipsko, Skaryszew i Zwoleń mają doczekać się obwodnic. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił dzisiaj nowy program rządowy.

Radom szczepienia

Program zakłada wybudowanie 100 obwodnic do 2030 roku. Aż 9 ma powstać w województwie mazowieckim, z czego trzy w regionie radomskim – w Lipsku, Skaryszewie i Zwoleniu.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w miastach i miasteczkach, w których natężenie ruchu jest bardzo duże – mówi wiceminister Rafał Weber.

Najszybciej ma powstać obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79. Koszt drogi o długości prawie 6,5 km to niespełna 200 mln zł. Planowany czas ogłoszenia przetargu to II kwartał 2020 roku. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2024 roku.

- Podstawowym celem budowy obwodnicy Lipska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 79. Działanie te jest powiązane również z realizacją innego obejścia miejscowości bardziej na północ, czyli obejścia Zwolenia. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Lipsku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się z Warszawy. Będzie stanowić również uzupełnienie przebudowanego ciągu drogi wojewódzkiej nr 747 – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

W Skaryszewie obwodnica ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 9. Planowana data ogłoszenia przetargu to I kwartał 2024 roku.

- Podstawowym celem budowy obwodnicy Skaryszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 9 z Radomia, w kierunku południowym. Jest ważny szlak komunikacyjny w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i dalej Rzeszowa. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Skaryszewie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Obwodnica będzie stanowiła uzupełnienie oraz element rozprowadzający ruch z planowanej drogi ekspresowej S12 oraz węzła znajdującego się przy Radomiu – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

W IV kwartale 2023 roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

- Podstawowym celem budowy obwodnicy Zwolenia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 12 i 79. Działanie te jest powiązane również z realizacją innego obejścia miejscowości - obejścia Lipska. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Zwoleniu. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Obwodnica będzie stanowiła uzupełnienie oraz element rozprowadzający ruch z planowanej drogi ekspresowej S12 pomiędzy Radomiem a Puławami. Prace nad tym ciągiem również trwają – czytamy.

Koszt realizacji całego programu jest szacowany na blisko 28 mld zł.