Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

REGION

Ostrożnie! Szykuje się wietrzne popołudnie!

wtorek, 11 lutego 2020 15:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

Porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 85 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. 

Ostrzeżeniem objęta jest południowo-zachodnia część województwa mazowieckiego. - Obserwuje się i w dalszym ciągu przewiduje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu - informuje Katarzyna Ścisłowska z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Na silne podmuchy wiatru powinni być przygotowani również mieszkańcy województwa łódzkiego. - Dotychczas odnotowano porywy wiatru o prędkości od 75 do 85 km/h. Prognozuje się dalsze występowanie wiatru osiągającego w porywach prędkość 75-85 km/h - informuje Lech Buchert z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydano także dla województwa świętokrzyskiego. W powiatach: koneckim, skarżyskim, starachowickim, kieleckim, włoszczowskim, jędrzejowskim, pińczowskim i kazimierskim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu. W pozostałej części województwa przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z zachodu - informuje Piotr Ramza z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Ostrzeżenia obowiązują również w województwach: śląskim, małopolskim, lubelskim, pomorskim, dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim.

- Pousuwajmy z naszych balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogłyby zostać porwane przez wiatr - radzi Konrad Neska - rzecznik Straży Pożarnej w Radomiu:

Zielony kolor na mapach ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznacza brak ostrzeżeń. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznaczone jest kolorem żółtym. Synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak ostrzegają, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pomarańczowy kolor oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza ono, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Jak ostrzegają synoptycy IMGW należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Warto również przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować plany do warunków pogodowych.

Ostatni - trzeci stopień - oznaczany jest kolorem czerwonym. Oznacza on , że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Synoptycy apelują, by przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

 

Zapraszamy do nas: