Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

Kozienice

Enea otworzyła się na nowe źródła energii

wtorek, 11 lutego 2020 16:26 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W Elektrowni Kozienice bloki energetyczne na gaz mają zastąpić stare bloki 200-megawatowe opalane węglem kamiennym. We wtorek 11 lutego w Warszawie została podpisana umowa z Gaz-System na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej.

Za zmianami przemawiają korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Bloki opalane gazem są wydajniejsze i emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery. - Dzisiejsza umowa świadczy o tym, że w polskiej strategii energetycznej, źródła energii, które są nieefektywne, będą zastępowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami z korzyścią dla środowiska - powiedział Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej:

- Dzisiejszy dzień jest dla Grupy Enea jest kluczowy, ponieważ pokazuje, że jako drugi największy gracz energetyczny w Polsce potrafimy szybko dostosowywać się do nowych wyzwań klimatycznych i społecznych – podkreślił Tomasz Siwak, wiceprezes Enei Wytwarzanie:

Już dzisiaj rozpoczynają się przygotowania do wyłączenia pierwszego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice, co ma nastąpić w 2029 roku. Docelowo wyłączonych ma być wszystkich osiem bloków 200-megawatowych. Prezes Siwak podkreślił, że zmiany te nie odbiją się na załodze. - Chcemy, żeby ruch został utrzymany, a fachowcy nie musieli szukać pracy w innych miejscach – zaznaczył Tomasz Siwak:

Gaz do elektrowni Kozienice będzie dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów, który posłuży również do zasilania w gaz południowej części Mazowsza. - Jestem bardzo zadowolony i wierzę, że porozumienie przyniesie wkrótce efekt zaopatrzenia w gaz nie tylko elektrowni, ale również Radomia czy Kozienic – powiedział poseł Marek Suski, który jest przewodniczącym sejmowej komisji energii i skarbu państwa:

Gazociąg Gustorzyn-Wronów ma powstać do 2023 roku i już teraz projektowane będzie jego połączenie z Elektrownią Kozienice. - Chcemy te czynności prowadzić równolegle, aby jak najszybciej sprostać zapotrzebowaniom na gaz jakie będzie przejawiała polska gospodarka i przemysł - powiedział Artur Zawartko – wiceprezes Gaz-Systemu:

 

Zgodnie z porozumieniem, podpisanie umowy o przyłączenie z Eneą Wytwarzanie nastąpi do 2023 roku.