Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Franciszek z Paoli, pustelnik
Dziś jest: 02 kwietnia 2020

REGION

Handel bez VAT-u

poniedziałek, 17 lutego 2020 16:24 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Krajowa Administracja Skarbowa
Elżbieta Warchoł

Oszustwo podatkowe na dużą skalę zostało wykryte na Wólce Kosowskiej.432 tys. zł w gotówce zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej we współpracy z radomską Komendą Wojewódzką Policji.

Rezultatem wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS), było ujawnienie nielegalnego procederu związanego z handlem towarem importowanym z Chin. Podczas wspólnych działań prowadzonych przez funkcjonariuszy mazowieckiej KAS oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Radomiu, przeszukano jeden z boksów handlowych na terenie Wólki Kosowskiej. Zarejestrowana była w nim siedziba jednej ze spółek objętych śledztwem. Podczas kontroli zabezpieczono gotówkę w wysokości 91.000 USD, 15.000 zł, i 15.000 EURO, na łączną kwotę 432 000,00 zł oraz dokumentację księgową firmy. Zebrane materiały zostały zabezpieczone przez zespół techników kryminalistyki.

Z zabezpieczonych dowodów wynika, że spółka importowała towary handlowe z Chin,a nie kupowała ich w Polsce, co miały potwierdzać wykazywane w składanych deklaracjach tzw. „puste” faktury. Ujawnione dokumenty potwierdzają, że podejrzana spółka od 2016 r. prowadziła nierzetelnie księgi podatkowe i zaniżała obroty osiągane z handlu wyrobami odzieżowymi produkowanymi w Chinach. Prezesowi zarządu firmy, obywatelowi Chin postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego polegającego na podaniu nieprawdy w celu uszczuplenia należnego podatku.

„Przedmiotowa sprawa jest przykładem efektywnej walki z przestępczością godzącą w uszczuplenia skarbu państwa.” – powiedział Wojciech Pawlak Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Sprawa ma charakter rozwojowy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Naczelnik MUCS w Warszawie.

 

Zapraszamy do nas: