Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

REGION

W Jedlińsku zostanie ścięta Śmierć

poniedziałek, 17 lutego 2020 16:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Ścięcie Śmierci jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

           25 lutego w Jedlińsku zostanie ścięta Śmierć. Swoim rodowodem widowisko sięga XVII stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku - mówi Anna Malinowska Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn - podkreśla Anna Malinowska .

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizji, historycy i etnografowie jak również turyści. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju. W wydarzeniu bierze udział około 3 000 widzów. 

Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału. W 2020 roku przypada ono 25 lutego. Odbędzie się jarmark twórców ludowych, występy kapeli ludowych i zespołów muzycznych. Zwieńczeniem zakończenia karnawału w Jedlińsku będzie zaprezentowanie widowiska plenerowego „Ścięcie Śmierci”, około godz. 16:00. 

Tag:
Zapraszamy do nas: