Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

Końskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Końskich kolejową ustawę

środa, 04 marca 2020 19:17 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Końskich ustawę, która wprowadza program Kolej Plus. Dzięki niemu Końskie wrócą na kolejową mapę Polski.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o tym, że politycy PiS wprowadzają różne programy, które mają na celu zahamowanie wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców. Przypomniał o Funduszu Dróg Samorządowych, programie stu obwodnic, przywracaniu połączeń autobusowych. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest program Kolej Plus, mówił minister.

Minister podkreślił, że w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba pasażerów korzystających z kolei. I ma szansę nadal rosnąć, właśnie dzięki wprowadzeniu programu Kolej Plus.

Prezydent Andrzej Duda podpisał kolejową ustawę, która wprowadza program Kolej Plus. Na jego realizację do 2028 roku przeznaczona będzie kwota 6,5 mld złotych. Te pieniądze przeznaczone będą na budowę, modernizację linii kolejowych, peronów oraz urządzeń związanych z komunikacją kolejową. Jak wyjaśnił, 85 procent kosztów planowanych inwestycji będzie pochodziło z budżetu centralnego, resztę, około 15 procent wyłożą samorządy. Jak wyjaśnił, dzięki ustawie przywrócona zostanie do życia linia kolejowa przebiegająca przez Końskie oraz znajdujący się tu dworzec.

Prezydent podkreślił także, że rozwój transportu kolejowego to działanie proekologiczne. Bo kolej emituje dużo mniej zanieczyszczeń do środowiska w porównaniu do transportu samochodowego czy lotniczego.

Prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał także śp. Przemysława Gosiewskiego, który zabiegał o rozwój kolei w województwie świętokrzyskim. Dzięki niemu właśnie powstał przystanek PKP we Włoszczowie. Jak się okazało pomysł wyśmiewany na początku okazał się trafiony.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wyjaśnił, że w województwie świętokrzyskim w ramach programu Kolej Plus będzie modernizowana i elektryfikowana linia kolejowa 25 na odcinku Końskie – Skarżysko-Kamienna. Wyraził również nadzieję, że wspólnie z samorządem województwa łódzkiego uda się zmodernizować odcinek Końskie – Opoczno. W programie Kolej Plus znalazła się też inwestycja polegająca na modernizacji linii 73 do Buska-Zdroju.

Dzięki programowi Kolej Plus zelektryfikowana zostanie linia kolejowa 25 na odcinku Końskie – Skarżysko-Kamienna. Wcześniej zapadła decyzja o elektryfikacji tej samej linii od Tomaszowa Mazowieckiego do Opoczna. O potrzebie modernizacji również brakującego odcinka Końskie – Opoczno mówił marszałek Bętkowski. Konieczność przeprowadzenia tej inwestycji podkreślał też poseł Robert Telus.

Podpisanie ustawy wprowadzającej program Kolej Plus odbyło się na nieczynnym dzisiaj peronie w Końskich. Zgromadziło się tu mnóstwo osób, które deklarowały, że przywrócenie kolejowych połączeń do Końskich to bardzo dobry pomysł.

Na dawny dworzec kolejowy w Końskich przybyli także koneccy samorządowcy ze starostą Grzegorzem Piecem na czele.