Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

Radomskie

Samorządy gotowe do pomocy szpitalom

środa, 01 kwietnia 2020 11:34 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://www.wolanow.pl/
Jakub Szczechowski

Samorządy ściśle współpracują i wypełniają wskazania Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Kilka tygodni temu miały wskazać miejsca potencjalnej kwarantanny, a teraz miejsca dla dużej liczby chorych. Samorządowcy podkreślają, że nie ma powodów do niepokoju, lecz to normalne procedury kryzysowe. Chodzi o jak najlepsze przygotowanie do walki z koronawirusem.

Włodarze gmin otrzymali pytania odnośnie do zasobów cywilnych. Chodziło o hale wielkopowierzchniowe, które mogłyby posłużyć jako miejsce pobytu dużej liczby chorych, lokalizację składów paliw oraz dostępne na terenie gminy pojazdy do przewozu towarów wielkogabarytowych.

Jak powiedziała nam wójt gminy Wolanów Ewa Markowska-Bzducha wcześniej nie mogła wyznaczyć miejsca kwarantanny, bo nie ma na terenie gminy obiektu, który spełniałby ściśle określone wymogi. - To są internaty i hotele, czyli miejsca, w których człowiek mógłby wypocząć w warunkach izolacji od pozostałych osób z dostępem do węzła sanitarnego. Szkoły takich warunków nie spełniały. Jeśli chodzi o kolejny etap, czyli zgłoszenie miejsc, które mogłyby być szybko zaadoptowane do pobytu osób chorych, to zgłosiliśmy obiekty sportowe na terenie naszej gminy, czyli sale sportowe w Wolanowie, Mniszku i Sławnie. Mamy nadzieję, że te miejsca nie będą potrzebne - poinformowała nas wójt. 

  - Wskazaliśmy taką halę. Jest to hala o powierzchni 1 550 m kw. w Lasowicach - powiedział nam wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski. 

- Na terenie gminy Kowala mamy trzy sale gimnastyczne przy szkołach podstawowych. Jest dosyć spora sala - 900 m kw. przy szkole w Kowali. Mamy trochę mniejszą sale gimnastyczną - ponad 400  kw. w Parznicach i mamy trzecią salę gimnastyczną przy PSP w Mazowszanach - powiedział wójt gminy Kowala Dariusz Bulski.