Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Radomskie

Szpitale powiatowe otrzymują pomoc i wsparcie

wtorek, 07 kwietnia 2020 08:51 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zarząd Powiatu zdecydował o przekazaniu 50 tys. złotych na wsparcie powiatowej służby zdrowia w postaci zakupu aparatu USG dla szpitala w Pionkach. Jednocześnie wystąpił z wnioskiem o udzielenie pożyczki dla tej placówki w wysokości ponad 2,4 miliona złotych na spłatę bardzo obciążającego szpital zadłużenia, zaciągniętego kilka lat temu w parabanku. Ostateczne decyzje w tej sprawie ma podjąć Rada Powiatu. Sesję zaplanowano na 24 kwietnia.

Koszt zakupu specjalistycznego urządzenia USG to około 170 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z puli, zarezerwowanej wcześniej na organizację wydarzeń i festynów.

- Kilka dni temu skierowałem też pismo do Roberta Kowalczyka, burmistrza Pionek, z prośbą o partycypację w zakupie USG dla szpitala w podobnej kwocie - wyjaśnia starosta Waldemar Trelka

Nowoczesny aparat USG jest niezbędny dla funkcjonowania poradni ginekologiczno-położniczej, ale również innych poradni specjalistycznych, ponieważ urządzenie, które zostanie zakupione posiada wiele głowic do różnego rodzaju badań.

Zarząd zdecydował ostatnio także o odwołaniu wszystkich imprez do końca czerwca tego roku, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na walkę z koronawirusem.

Zarząd Powiatu zaakceptował również rozpoczęcie procedury oddłużania szpitala w Pionkach. W poprzednich latach Powiat Radomski udzielił tej placówce pięciu pożyczek na symboliczny procent i są one powoli spłacane.

- Niestety, kilka lat temu poprzedni dyrektor i poprzednie władze powiatu zdecydowały o pożyczeniu pieniędzy dla szpitala od firmy, która dawniej nazywała się Magellan. Pożyczyła ona pionkowskiej lecznicy 2,5 miliona złotych, a dziś koszt obsługi tego długu to kwota ponad pół miliona złotych, prawie 14 tysięcy złotych miesięcznie. Teraz chcemy przekazać szpitalowi ponad 2,4 miliona złotych, aby w ten sposób uwolnić go od długu, który wręcz dusi całą bieżącą działalność placówki - mówi starosta Waldemar Trelka.

Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas najbliższej sesji Rady Powiatu, którą zaplanowano na 24 kwietnia. Zwołanie sesji jest niezbędne, ponieważ jeśli teraz nie zostanie podjęta decyzji o przekazaniu pieniędzy dla szpitala, będzie trzeba zapłacić firmie pożyczkowej dodatkowo prawie 40 tysięcy złotych. Sesja prawdopodobnie zostanie przeprowadzona online.

W ostatnich dniach Starostwo Powiatowe w Radomiu przekazało po 200 zestawów odzieży indywidualnej dla personelu szpitali w Pionkach oraz Iłży (kombinezony, maski, gogle), a także płyn do dezynfekcji (łącznie 350 litrów). Pomoc i wsparcie dla lekarzy i pielęgniarek płynie ze wszystkich stron: od wielu firm, instytucji, organizacji społecznych i ludzi dobrej woli.

Szpitale powiatowe w Iłży i Pionkach znajdują się na liście placówek o podwyższonej gotowości, co oznacza, że w każdej chwili Wojewoda Mazowiecki może skierować tam pacjentów z innych placówek, na przykład cierpiących na inne choroby lub wymagających zabiegów operacyjnych. Aby zabezpieczyć personel, na bieżąco przekazywane jest tam zaopatrzenie z rezerw. Są to głównie środki ochrony osobistej dla personelu (maseczki, kombinezony, czepki ochronne itp.) oraz środki do dezynfekcji. Dystrybucja jest koordynowana centralnie tak, aby jak najwięcej Dyrekcje szpitali są przy tym zobowiązane do racjonalnego gospodarowania tymi zasobami.

Ponadto szpital w Pionkach otrzymał 100 bezpłatnych testów na koronawirusa od firmy Warsaw Genomix. Pozwoliło to na przebadanie personelu medycznego – wszystkie wyniki były negatywne. Z kolei Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja z Radomia użyczył nieodpłatnie dodatkowy respirator dla tej placówki. Z kolei Powiat Radomski przekazał bardzo potrzebny kardiomonitor o wartości 60 tysięcy złotych.

Szpitale w Iłży i Pionkach wspiera też bardzo wiele instytucji, jak chociażby PZU, organizacji społecznych, ale także osób prywatnych. Są wśród nich Rycerze Kolumba z Pionek, harcerze ZHR i ZHP, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej Pozytywni z Młodocina Mniejszego, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i strażacy OSP. Również Caritas i wielu księży aktywnie wspiera szpitale, organizując i przewożąc niezbędną pomoc materialną. Wiele osób szyje w domach maseczki wielorazowe, a potem przekazuje je do najbliższego szpitala. Tak jest na przykład w Iłży, gdzie akcję pomocy zorganizował burmistrz Przemysław Burek.

- Wszystkie te działania realizujemy na bieżąco, ale bez większego rozgłosu, bez fotografowania się w maseczkach. To czas na wspólną, solidarną pracę, która w Powiecie Radomskim jak widać przynosi pozytywne efekty. W tych dniach wiele podmiotów bardzo aktywnie włącza się w bezinteresowną pomoc i wszystkim bardzo serdecznie za to dziękuję – podsumowuje Waldemar Trelka, starosta radomski.