Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Mazowsze

Ponad 100 mln zł dla mazowieckich szpitali

czwartek, 16 kwietnia 2020 17:59 / Autor: Michał Kaczor
fot. RPR
Michał Kaczor

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o przekazaniu ponad 100 mln zł dla mazowieckich szpitali. Lecznice już zgłaszają swoje potrzeby.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu będą możliwe zakupy inwestycyjne i niezbędne prace remontowo-budowlane w szpitalach przyjmujących pacjentów z koronawirusem.

Projekt obejmować będzie w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych.

Szpitale zostały już poproszone o wskazanie potrzeb, które mogłyby zostać ujęte w projekcie. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Zakupy będą realizowane przez samorząd województwa.

– W piątek Unia Europejska dała wszystkim państwom członkowskim zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze jako pierwsze w kraju podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 100 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki – mówi Marszałek Adam Struzik.

W zeszłym tygodniu zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez szpitale już są realizowane. W piątek zarezerwowano 15 respiratorów dla szpitala w Siedlcach. Do tego 2 RTG przyłóżkowe – dla szpitala zakaźnego w Warszawie oraz dla szpitala gruźliczego w Otwocku. Dziś zarezerwowanych zostanie 15 respiratorów dla szpitala w Ostrołęce i 3 dla szpitala zakaźnego w Warszawie.

Niestety, coraz więcej przedsiębiorców i dystrybutorów wykorzystuje pandemię koronawirusa i zawyża ceny.

- Pojawiają się oferty, które są wielokrotnie droższe - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dziś zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu terminów zgłoszeń w już ogłoszonych i dopiero planowanych konkursach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Decyzja podyktowana jest nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany dotyczą konkursów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Chcemy uspokoić beneficjentów, dając im dłuższy czas na przygotowanie dobrych wniosków. To zupełnie naturalna decyzja wynikająca z niełatwej sytuacji, w której się znaleźliśmy – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.