Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

REGION

Rządowe wsparcie dla podmiotów medycznych regionu radomskiego

czwartek, 23 kwietnia 2020 13:37 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Pomoc przekazywana przez Wojewodę Mazowieckiego, wsparcie z rezerwy celowej budżetu państwa oraz ze Spółek Skarbu Państwa. Podmioty lecznicze w regionie radomskim mogą liczyć na rządowe wsparcie. Dziś w Radomiu odbył się briefing prasowy podsumowujący dotychczasową pomoc.

Jak zapewnia poseł Marek Suski, to dopiero pierwszy etap pomocy dla szpitali, Domów Pomocy Społecznej czy innych ośrodków medycznych. - Podziękowania należą się służbom wojewody, Wojskom Obrony Terytorialnej, ale również spółkom Skarbu Państwa:

 

Domy Pomocy Społecznej w Radomiu i regionie radomskim otrzymały w sumie 1175 litrów płynu do dezynfekcji, 20 650 maseczek, 21 200 rękawiczek i 1200 przyłbic. Wsparcie rzeczowe - w zależności od potrzeb - otrzymają wszystkie domy pomocy społecznej. Do tej pory wsparcie w postaci płynów i środków ochrony osobistej otrzymało w sumie Do tej pory otrzymało ich DPS w regionie radomskim otrzymało około trzydziestu placówek - wśród nich DPS-y ale również schroniska, stowarzyszenia czy noclegownie.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł sukcesywnie przekazuje wsparcie podmiotom leczniczym na terenie województwa mazowieckiego. Szpitale z regionu radomskiego otrzymały środki finansowe w wysokości ponad 1 mln 256 tys. zł na zakup m.in. respiratorów, kardiomonitorów, termometrów bezdotykowych, środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji.

Do podmiotów medycznych płyną również pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa. Z rezerwy wsparcie otrzymały: Radomski Szpital Specjalistyczny, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu i Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

Podmioty lecznicze z województwa mazowieckiego otrzymały także środki ochronne z Agencji Rezerw Materiałowych. Gogle ochronne, kombinezony, maseczki z filtrem, rękawiczki, środki dezynfekujące zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia. Takie wsparcie otrzymały: Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej - Szpital w Iłży, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze i Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu.

Środki ochronne pochodzące z Agencji Rezerw Materiałowych na bieżąco przekazuje również wojewoda. W regionie radomskim 10 podmiotów leczniczych otrzymało m.in. prawie 38 tys. masek medycznych, ok. 12 tys. masek FFP2 / FFP3, czy ponad 200 opakowań rękawic.

Z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego wsparte zostały DPS w Tomczycach i DPS w Niedabylu. 

W czasie epidemii szpitale oraz pozostałe podmioty w trudnej sytuacji wspierają również Spółki Skarbu Państwa.