Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

Mazowsze

Marszałek Struzik: sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na sytuację ekonomiczną szpitali

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 11:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obecna sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na sytuację ekonomiczną szpitali w województwie mazowieckim. Mówił o tym marszałek Mazowsza Adam Struzik w czasie konferencji prasowej on-line. Maleją również wpływy z podatków.

Marszałek Adam Struzik powiedział, że region radomski został szczególnie dotknięty epidemią koronawirusa. - Ilość zakażeń w powiecie radomskim, białobrzeskim czy grójeckim jest wciąż duża i przełożyła się na sytuację w obu radomskich szpitalach – powiedział marszałek Mazowsza:

Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego dodała, że na zwolnieniach lekarskich, opiece nad dzieckiem czy kwarantannie przebywa 365 pracowników medycznych Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. - To dużo - mówi Elżbieta Lanc.

Dodała, że co 7 dni wykonywane są testy na obecność koronawirusa wśród pracowników mazowieckich jednostek administracyjnych. - Zakupiliśmy 3 tys. testów dla wszystkich jednostek podległych Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Do tej pory skorzystały z nich 22 jednostki, które przeprowadziły ok. 1,5 tys. testów – powiedziała Elżbieta Lanc:

Według marszałka Struzika sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na sytuację ekonomiczną lecznic. - Szpitale były już wcześniej zadłużone a potrzeby wciąż rosną. Dlatego oczekujemy od rządu ryczałtów wykonania, niezależnie od stanu ich wykonania – powiedział marszałek Struzik:

Elżbieta Lanc powiedziała również, że na wsparcie Domów Pomocy Społecznej zostanie przekazanych aż 3 mln złotych:

Epidemia koronawirusa odbija się również na finansach Samorządu Województwa Mazowieckiego. - Po pierwszym kwartale tego roku wyraźnie siadają dochody, szczególnie od podatku CIT. To ok. 100 mln złotych – powiedział marszałek Mazowsza:

Marszałek Struzik dodaje, że nie widzi możliwości zwiedzania placówek muzealnych, które posiadają parki i obszary leśne (m.in. skansen w Radomiu). Przypomnijmy, że od ponad tygodnia Polacy mogą korzystać z z takich kompleksów:

Podczas konferencji została omówiona sytuacja w mazowieckich szpitalach oraz działania samorządu województwa mazowieckiego podejmowane w celu doposażenia placówek.

Zapraszamy do nas: