Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

Mazowsze

Samorząd Mazowsza uruchamia projekt wspierający zdalne nauczanie

piątek, 01 maj 2020 09:20 / Autor: Monika Nowakowska
foto:NadineDoerle/pixabay.com
Monika Nowakowska

Co najmniej 200 mazowieckich szkół weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza wspomagającym nauczanie z domów. Do szkół trafi niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie.

Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i specjalne oprogramowanie, m.in. stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia dla nauczycieli z prowadzenia lekcji w formie zdalnej. Uczniowie nieposiadający warunków technicznych do uczestnictwa zajęciach lekcyjnych z domu – wśród nich także ci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami – otrzymają urządzenia mobilne (laptopy lub tablety) oraz dostęp do Internetu.

Projekt ma objąć 200 szkół, których organami prowadzącymi są gminy i powiaty, w tym co najmniej 150 z terenów wiejskich. Przeszkolonych ma zostać co najmniej 800 nauczycieli i 2000 uczniów.

Marszałek województwa Adam Struzik podkreśla, że w sytuacji epidemii wywołanej przez koronawirusa nauczanie zdalne jest niezbędne, jednak nie wszystkie szkoły są odpowiednio do niego przygotowane. – Sytuacja, w której się znaleźliśmy wymogła wprowadzenie nowych rozwiązań również w szkołach. Od kilku tygodni dzieci i młodzież w wieku szkolnym kontaktują się ze swoimi nauczycielami zdalnie, poprzez różnego rodzaju komunikatory czy programy. Niestety, nie wszystkie placówki są do tego przygotowane. Trzeba tu wziąć pod uwagę zarówno przygotowanie merytoryczne do nauczania zdalnego, jak i dostępność sprzętu. Dlatego tak ważne jest wsparcie zarówno nauczycieli, jak i uczniów, zwłaszcza z terenów wiejskich. Chcemy, aby każdy uczeń bez względu na to, czy chodzi do szkoły na wsi czy w mieście, miał równy dostęp do edukacji – mówi.

– Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ten stan, w którym nauczyciele kontaktują się z uczniami tylko online. Dlatego chcemy ich jak najlepiej doposażyć, żeby nauka w tych warunkach była maksymalnie komfortowa i przede wszystkim, żeby wszyscy uczniowie mieli do niej równy dostęp – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc:

Wartość przedsięwzięcia to 35 mln zł, z czego 28 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych, a ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

Zapraszamy do nas: