Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

REGION

Dobra wiadomość dla rodziców - zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

sobota, 09 maj 2020 12:58 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (finelightarts)
Weronika Chochoł

Do 24 maja przedłużono termin zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom dzieci do ósmego roku życia. 

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Rodzice z tej formy pomocy mogą korzystać do 24 maja.

 - Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jednak to nie jedyny przypadek, w którym zasiłek będzie mógł zostać przedłużony - wyjaśnia Piotr Olewiński - Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego:

  

Tak jak dotychczas, z zasiłku można skorzystać również w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. 

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.