Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

Radomskie

Ministerialna wizyta w Niedabylu

piątek, 22 maj 2020 09:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: MON
Radosław Mizera

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szefowa resortu pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedzili dzisiaj Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu w powiecie białobrzeskim.

Minister Błaszczak mówił, że wojsko od samego początku wspiera działania, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie epidemii koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska.

W stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa.

W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

"W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł, już tych pieniędzy, które są poprzez regionalne ośrodki pomocy społecznej przekazywanych jest około 380 mln zł. Te środki przekazywane są również na podniesienie dodatków dla personelu, który pracował rotacyjnie, który wymagał też przede wszystkim zabezpieczenia" - powiedziała Marlena Maląg.

Minister dodała, że w Polsce funkcjonują 824 DPS-y, a na dzisiaj 25 spośród nich jest objętych kwarantanną. "A pensjonariuszy, którzy mają stwierdzony Covid-19 jest ok. 0,42 proc. na wszystkich 80 tysięcy pensjonariuszy, którzy mieszkają w DPS-ach" - powiedziała Maląg.

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu był jednym z największych ognisk koronawirusa nie tylko w powiecie białobrzeskim, ale również w subregionie radomskim.

Zapraszamy do nas: