Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

REGION

Uroczystości Wykusowe przeniesione na wrzesień

piątek, 29 maj 2020 16:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Coroczne obchody ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej na Wykusie odbywały się w połowie czerwca. W tym roku z powodu panującej epidemii koronawirusa zdecydowano o przeniesieniu obchodów na 12-13 września.

13 czerwca zostanie wystawiona tylko Warta Honorowa przy kapliczce na Wykusie. W programie będzie też krótka modlitwa i złożenie kwiatów przy pomniku Ponurego w Wąchocku.

Wykus to wzgórze w kompleksie lasów siekierzyńskich Nadleśnictwa Suchedniów. Położone w połowie drogi między Wąchockiem i Bodzentynem. W okresie II wojny światowej było ono miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej ''Ponury''.

Pierwsza Msza św. na Wykusie została odprawiona 15 września 1957 roku. Od tego dnia tamtejsza kapliczka, na której ścianach wyryto 123 pseudonimy poległych w czasie wojny żołnierzy jest corocznym miejscem spotkań byłych partyzantów i całego środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 2002 roku na Wykusie poświęcono Partyzancką Drogę Krzyżową. W zamyśle pomysłodawców ma ona stanowić symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.

Zapraszamy do nas: