Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

Opoczno

O potrzebie współpracy mówił w Opocznie szef PSL

niedziela, 31 maj 2020 17:09 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ideały Wincentego Witosa przypomniał w Opocznie Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL złożył kwiaty pod tablicą przywódcy ruchu ludowego.

Święto polskiego ruchu ludowego obchodzone jest od 1904 w pierwszym dniu Zielonych Świątek, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Przypomniał o tym w Opocznie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców mówił o potrzebie przywiązania do tradycji, która kształtowała pokolenia. – Pracując dla przyszłości, szanujemy przeszłość i te tradycje, które z nas wyrastają – mówił.

Prezes PSL odniósł się także do ideałów Wincentego Witosa. – Wiem, że w taką Polskę, Polskę niepodległą, demokratyczną, ale też równych szans wierzył Wincenty Witos i o taką Polskę zabiegał – przypominał Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL podkreślił, że ideały Wincentego Witosa trzeba również dzisiaj przypomnieć. – Ideały tych wszystkich, którzy poprzedzili nas w tej misji społecznej, misji, która jest dla drugiego człowieka i z drugim człowiekiem, a nigdy przeciw drugiem człowiekowi.

Opoczyńskie obchody Święta Ludowego przeprowadzone zostały na placu Kościuszki w Opocznie. – To nie jest przypadkowe miejsce – zaznaczył Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Przypomniał, że na pobliskim gmachu biblioteki od roku znajduje się tablica poświęcona Wincentemu Witosowi.

Uczestnicy uroczystości pod tablicą Witosa złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wcześniej spotkali się w kolegiacie św. Bartłomieja, gdzie odprawiona została msza święta. Podczas nabożeństwa księża przypomnieli o przeżywanej uroczystości Zesłania Ducha Świętego oraz obchodzonym tego dnia przez ludowców święcie. Wzięli w nim udział lokalni działacze i sympatycy PSL z posłem Dariuszem Klimczakiem, wiceszefem ludowców oraz Arturem Bagieńskim, szefem powiatowych struktur partii na czele. Władysław Kosiniak-Kamysz na pamiątkę pobytu w Opocznie otrzymał w prezencie m.in. tradycyjną czapkę stanowiącą element stroju ludowego oraz poduszkę częściowo wyszywaną haftem opoczyńskim.

Zapraszamy do nas: