Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Kozienice

Stan hydrologiczny w Polsce nie zagraża Elektrowni Kozienice

piątek, 05 czerwca 2020 13:31 / Autor: Kamil Zapora
fot. Enea
Kamil Zapora

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa online grupy Enea podsumowująca wyniki finansowe za 2019 rok. Nie zabrakło nawiązań do Elektrowni Kozienice i działającego w niej bloku B11 będącym największym aktywem wytwórczym grupy.

B11 jest najnowszym i największym blokiem energetycznym Elektrowni Kozienice. Został oddany do użytku pod koniec 2017 roku, a jego moc wytwórcza to 1 075 MW. - B11 w 2019 roku pracował 7200 godzin i wyprodukował 5,4 TWh energii elektrycznej – mówił wiceprezes Enei ds korporacyjnych Zbigniew Piętka:

Przekłada się to na ćwierć miliarda złotych zysku dla grupy.

Wiceprezes Piętka odpowiedział też na pytanie czy elektrownie należące do grupy są zagrożone niskim stanem wód w Polsce. - Blok B11 w Kozienicach pracuje w systemie zamkniętym, dlatego w jego przypadku wpływ poziomu i temperatury wody jest niewielki. Pozostałe bloki w tej elektrowni również są przygotowane do pracy przy niskim poziomie wody – wyjaśnia wiceprezes Piętka:

Według założeń B11 ma działać do 2050 roku. - Wynika to z szacowanego czasu funkcjonowania bloku, ujętego w warunkach przetargu na budowę B11 i zaakceptowanego przez wykonawcę - mówi Piotr Kutkowski, rzecznik Enei Wytwarzanie:

Przykład Elektrowni Kozienice pokazuje, że żywotność bloków energetycznych może być znacznie dłuższa niż zakładano podczas budowy.

Enea coraz większy nacisk kładzie na odnawialne i niskoemisyjne źródła energii. Kolejnym dowodem na to może być podpisany list intencyjny z hiszpańskim koncernem energetycznym Iberdrola, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o mocy rzędu 3,3 GW.