Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Kozienice

Sukces uczniów z gminy Kozienice w ogólnopolskim konkursie

środa, 10 czerwca 2020 16:33 / Autor: Monika Nowakowska
Hubert Filipczak z opiekunem, fot. zdjęcia prywatne
Monika Nowakowska

Praca pod tytułem „Moje Kociołki – najbliższe mi okolice” zajęła I miejsce w kategorii prac multimedialnych w etapie centralnym XXVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Jej autorem jest Hubert Filipczak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kociołkach w gminie Kozienice.

Zwycięska praca to film, który opowiada o najciekawszych, trochę tajemniczych miejscach zlokalizowanych na rozległym obszarze wsi Kociołki pod Kozienicami. Poznamy z niego genezę miejscowości, która przybrała swą nazwę od braci Kociołków. Opisany został również przysiółek Kajzerówka i istniejący tam niegdyś XVIII-wieczny młyn, o którym ksiądz Siarczyński, pierwszy dyrektor Ossolineum pisał, że „w całej Polszcze nie masz mąki bielszej niż z Kajzerówki”. Omówiona jest także historia nasiąkłego krwią żołnierską lasu jak również charakterystyka geograficzna oraz inne ciekawostki.

Udział w konkursie i temat pracy to wspólny pomysł Krzysztofa Boryczki, działacza Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej i jego ucznia Huberta Filipczaka, którzy w szkole i podczas rajdów często rozmawiali na tematy związane z historią i krajoznawstwem. - Zdecydowałem się opowiadać o Kociołkach, ponieważ to wspaniała wieś, w której mieszkam – przyznaje Hubert:

- Film został zrealizowany w atrakcyjny, nowatorski sposób, a Hubert doskonale sprawdził się jako narrator, widoczne jest przywiązanie do rodzinnej ziemi, ojcowizny i zaangażowanie emocjonalne ucznia, zwłaszcza w kwestii opieki nad żołnierskimi mogiłami – mówi opiekun Huberta, nauczyciel z Kociołek Krzysztof Boryczka:

- Jesteśmy nieco zaskoczeni sukcesem w skali całego kraju. Film powstawał w szaleńczym tempie, ukończony został w piątek, który to był ostatecznym terminem złożenia pracy. Jest nam bardzo miło, że udało się skutecznie rywalizować z innymi, znanymi w całej Polsce, ośrodkami. Szczęśliwie, udało się rozsławić na terenie całego kraju i godnie reprezentować w środowisku szkolnym, turystycznym i krajoznawczym wieś Kociołki, gminę Kozienice i otaczającą nas Puszczę – podkreśla Krzysztof Boryczka.

Jak dalej wspomina nauczyciel, praca inspirowana jest dziedzictwem znanych regionalistów, Kazimierza Mroza i Stefana Janeczka, przedwojennych kozienickich nauczycieli, pracujących w ówczesnej Publicznej Powszechnej Szkole Męskiej, czyli obecnej PSP 2 w Kozienicach:

Jednak to nie jedyne osiągniecie uczniów z Ziemi Kozienickiej w konkursie. W kategorii prac zespołowych w szkołach podstawowych, III miejsce zajęły Maja Kęska i Zuzanna Świątek z PSP w Bogucinie za pracę „Babki, znachory i dochtory”, napisaną pod opieką Marioli Gębskiej.

Z kolei w kategorii prac indywidualnych w szkołach ponadpodstawowych III miejsce zajęła Gabriela Roczkowska z LO w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach, która napisała pracę pod tytułem „Pluton Sieciechowski”. Opiekunem był Mirosław Mazur.