Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Radomskie

Gmina Jastrzębia: krajobraz po ulewach

wtorek, 23 czerwca 2020 11:48 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zerwane pobocza, podtopione podwórka i budynki gospodarcze - gmina Jastrzębia liczy straty po ulewach, które w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek nawiedziły powiat radomski. 

Ochotnicy z OSP w Jastrzębi pracowali do godz. 1.00, a już rano wzywani byli do kolejnych podtopień. - Pompowaliśmy wodę w Brodach, Jastrzębi, Woli Owadowskiej. Lesiowie, Kolonii Lesiów, Wojciechowie. Najgorzej było w Woli Owadowskiej, trzeba było zabezpieczać mieszkania workami z piaskiem workami z piaskiem obstawiać  - relacjonuje Jerzy Mróz - komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi: 

Jeszcze we wtorek, 23 czerwca strażacy wypompowywali wodę z zalanych posesji w Kolonii Lesiów. Mieszkańcy z niepokojem patrzą w niebo i mają nadzieję, że sytuacja się uspokoi: 

Ulewy spowodowały duże straty w łowisku "Trzy stawy" w Goryniu. - Porozrywało nam zapory i groble, część ryb "uciekła" w kierunku Radomski. Sytuacja jest dramatyczna - mówi Sylwester Jabłoński - właściciel łowiska: 

 

Podtopienia wystąpiły w większości sołectw w gminie Jastrzębia. Woda wyrządziła szkody nie tylko na prywatnych posesjach, ale również na drogach. - Największe straty w infrastrukturze drogowej, to ponownie droga w miejscowości Olszowa. W ubiegłym roku naprawa tej drogi kosztowała ok. 40 tys. złotych. Niestety w tym roku straty szacuję na podobną skalę - mówi wójt gminy Jastrzębia - Wojciech Ćwierz i dodaje: - Z racji trudnego położenia niektóre miejsca również mocno ucierpiały przez wszechobecną wodę.-Najwięcej pracy było w miejscowości Wola Owadowska. Na szczęście udało się ocalić kilka domów:

Tylko wczoraj na terenie gminy spadło ponad 60 milimetrów na metr kwadratowy, a od początku czerwca odnotowano już ponad 200 mm. - To rekordowy wynik, mówi Maria Ćwierz, która od ponad 30 lat prowadzi zapisy meteorologiczne dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie: 

W związku z tym, że opad w gminie przekroczył 60 mm na m2, samorząd może ubiegać się o pomoc ze środków wojewódzkich. - Będziemy występować o takie wsparcie i mam nadzieję, że uda się w tym roku te środki pozyskać. Przynajmniej na remonty dróg. - zapewnia wójt gminy Jastrzębia:

Niestety, sytuacja pogodowa pozostanie trudna. IMGW przedłużył obowiązywanie ostrzeżeń dla powiatu radomskiego i sąsiednich powiatów (białobrzeskiego, grójeckiego, zwoleńskiego, lipskiego, kozienickiego, szydłowieckiego i przysuskiego. Jak informuje Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie,  prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności- do 20 mm, miejscami do 40 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h.