Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

Intensywne ulewy w całym regionie. Ostrzeżenia przed podtopieniami!

środa, 24 czerwca 2020 10:05 / Autor: Radosław Mizera
Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia i prognozuje dzisiaj w subregionie radomskim, w powiecie opoczyńskim i koneckim opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia i prognozuje dzisiaj w subregionie radomskim, w powiecie opoczyńskim i koneckim opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Według synoptyków miejscami może spaść od 30 mm do 45 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h.

Hydrolodzy przewidują w obszarach występowania prognozowanych opadów na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Na skutek spływu wód opadowych oraz w wyniku prognozowanych opadów spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo możliwe przekroczenia stanów alarmowych.

Od wczoraj niebezpieczna sytuacja utrzymuje się na rzece Jabłonica, która podtopiła kilka gospodarstw w Zawadach (gm. Wieniawa). Dramtyczna sytuacja jest w miejscowościach w gminie Jastrzębia wzdłuż Radomki. Rosnie poziom wody w rzece Kosówce, która po raz kolejny zagraża mostowi na ulicy Owalnej w Radomiu, pod którym rano brakowało ok. 30 centymetrów do wypełnienia światła mostu.

Jak informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW, dla środkowej Wisły obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia, ponieważ w wyniku intensywnych opadów rzeka gwałtownie przybiera. Systematycznie wzrasta poziom wody w Wiśle, której w rejonie Dęblina brakuje od 1,5 do 2,5 metrów do przekroczenia stanu alarmowego. W ciągu ostatniej doby przybyło w Wiśle: w rejonie Puław – 72 cm wody.