Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Mazowsze

Jaki powinien być program ochrony powietrza województwa mazowieckiego? Będzie spotkanie online!

środa, 24 czerwca 2020 15:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Steppinstars/Pixabay
Weronika Chochoł

Samorząd Mazowsza oddaje do konsultacji społecznych nowy program ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego. Każdy może złożyć uwagi do projektu. Konsultacje potrwają do 13 lipca.

Projekt programu ochrony powietrza dla Mazowsza będzie konsultowany po raz drugi. Pierwsze konsultacje odbyły się w marcu. Ich efektem było 2 059 opinii, uwag i wniosków. W związku z sytuacja epidemiologiczną termin uchwalenia programów ochrony powietrza został przedłużony. Nowe programy dla regionów mają być uchwalone do 30 września.

W programie przede wszystkim opisany jest stan jakości powietrza na Mazowszu. Wskazane zostały w nim źródła, które są przyczyną powstawania przekroczeń norm jakości powietrza. Dokument proponuje konkretne działania naprawcze, np. wymianę kotłów, termomodernizację budynków, wprowadzenie stref ograniczonego ruchu, zakaz używania dmuchaw czy kontrolę tego, czym palą mieszkańcy w piecach. Adresatem działań są przede wszystkim samorządy, ale wdrożenie działań w życie nie będzie możliwe bez aktywnego włączenia się mieszkańców.

- Dzięki temu, że termin przyjęcia nowych programów został przesunięty, zdecydowaliśmy, że oddamy po raz drugi nasz nowy program ochrony powietrza do konsultacji z udziałem mieszkańców i właściwych organów - wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska - członek zarządu województwa mazowieckiego i zachęca do udziału w konsultacjach online:

 

Zdalne spotkanie informacyjne odbędzie się na facebookowym profilu rzecznika prasowego urzędu marszałkowskiego w piątek, 26 czerwca od godz. 12:00. Pytania można przesyłać wcześniej na adres .

Uwagi do projektu programu ochrony powietrza może złożyć każdy mieszkaniec Mazowsza. Konsultacje społeczne ruszyły 22 czerwca i potrwają do 13 lipca. Uwagi i wnioski można składać w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa, drogą mailową na adres:  lub ustnie do protokołu.

Projekt programu dostępny jest również w wersji elektronicznej na www.mazovia.pl oraz w wersji papierowej w Departamencie Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5.