Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

REGION

Możliwe burze - podnosi się stan wody w rzekach

sobota, 27 czerwca 2020 13:02 / Autor: Monika Nowakowska
foto: wikipedia
Monika Nowakowska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia dla Radomia i subregionu radomskiego oraz ziemi koneckiej i skarżyskiej. Ostrzeżenie obowiązuje dziś do godz. 21.00. Możliwe wystąpienia wód z rzek.

Gwałtowne zmiany w pogodze spodziewane są w Radomiu oraz powiatach: białobrzeskim, grójeckim, kozienickim, lipski, przysuskim, radomskim, szydłowieckim i zwoleńskim oraz  ziemi koneckiej i skarżyskiej. Synoptycy przestrzegają przed burzami z opadami deszczu, miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad.

Utrzymujące się od kilku dni opady deszczu powodują nie tylko lokalne podtopienia, ale również gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie wydał ostrzeżenia 2. stopnia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych. Na mazowieckim odcinku Wisły obserwowane są wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej, związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. W ciągu najbliższej doby przewidywane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na stacji wodowskazowej w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.

Zagrożone są tereny w zlewni rzeki Kamiennej wraz ze zbiornikiem w Brodach Iłżeckich, w Wiśle od ujścia Kamiennej do Dęblina oraz Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej.

Na terenie gminy Kozienice wprowadzono wczoraj stan przeciwpowodziowy. W związku z tym, od 25 czerwca do odwołania zamknięty zostaje punkt widokowy nad Wisłą we wsi Kępeczki. Obowiązuje również zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe oraz zakaz zbliżania się do linii brzegowej.

Poziom wody w Wiśle podnosił się z prędkością 3 cm na godzinę. Sytuacja jest na bieżąco monitorowania przez odpowiednie służby.

Jeśli opady i dziś będą obfite, mogą też zagrozić mieszkańcom powiatu lipskiego. Choć dziś sytuacja na Wiśle się normalizuje, to władze gminy trzymają rękę na pulsie - mówi starosta lipski Sławomir Śmieciuch:

Przypomnijmy, że w Kępie Potrawińskiej i Solcu woda przekroczyła poziom o metr, w Jarędowskim Polu o metr, a w Gniazdkowie o 34 centymetry. W związku z tym wczoraj w Lipsku zebrał się sztab kryzysowy. Dyżuruje też Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Poziom rzek jest na bieżąco monitorowany.

Zagrożenie obowązuje do niedzieli, 28 czerwca do godz. 8.00.

 

Zapraszamy do nas: