Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

REGION

Unijne dofinansowanie dla linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów

wtorek, 30 czerwca 2020 23:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/jplenio
Elżbieta Warchoł

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymały 17,7 mln zł netto dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na realizację prac projektowych modernizacji linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów.

Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie dokumentacja pozwalająca PLK wybrać wykonawcę do modernizacji linii kolejowej łączącej Małopolskie i Świętokrzyskie. Dla pasażerów kolei oznacza to, że ich podróż już wkrótce stanie się bezpieczna i komfortowa – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 30 czerwca 2020 roku z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie prac projektowych dla inwestycji „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna Kielce – Kozłów – prace przygotowawcze". Wartość dofinansowania ze środków UE to 17,7 mln zł netto, natomiast wartość prac to 25 mln zł netto.

Będzie szybciej, bezpieczniej i ekologicznej – podkreśla Małgorzata Jarosińska - Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej i dodaje – Na rozwój transportu kolejowego w Polsce w tej perspektywie w POIiŚ przeznaczyliśmy blisko 22 mld złotych. Jest to około 18% dostępnych środków w programie. Podpisaliśmy już 70 umów o dofinansowanie inwestycji o łącznej wartości 34,6 mld złotych, z czego wkład UE to prawie 20 mld złotych.

– Podpisana umowa i zapewnienie dofinansowania oznacza przygotowanie projektu atrakcyjnych i bardziej komfortowych podróży koleją na ważnej dla mieszkańców linii Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Pociągami będziemy podróżować sprawniej i wygodniej w obszarze regionu i w połączeniach dalekobieżnych m.in. do Krakowa i Warszawy. Pamiętamy o komforcie stacji i przystanków - będą dostępniejsze i przygotowane dla wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja ok. 100 km linii kolejowej na trasie Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów poprawi możliwości podróży i przewozu towarów w województwie świętokrzyskim i w relacjach dalekobieżnych. Dla podróżnych przygotowane zostaną wygodne, dostępne dla wszystkich podróżnych 15 stacji i przystanków m.in. Suchedniów, Jędrzejów, Wolica. Modernizacja torów, wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym, prace na przejazdach kolejowo-drogowych i budowa bezkolizyjnych skrzyżowań pozwolą na podniesienie prędkości pociągów i zwiększą poziom bezpieczeństwa. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągów ze Skarżyska-Kamiennej do Kozłowa (do ok. 1h 15 min) oraz w relacjach dalekobieżnych.

Wykonawcą prac projektowych zaplanowanych do 2022 r. jest konsorcjum firm: Idom Inżynieria Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. – Lider, IDOM Consulting, Engineering, Architecture S.A. oraz BBF Sp. z o.o. Roboty budowlane zaplanowano w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. (za: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)

Zapraszamy do nas: