Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Końskie

W dawnej stolarni powstanie koneckie muzeum

środa, 01 lipca 2020 14:30 / Autor: Marcin Prejs
Wystawa w budynku koneckiego urzędu, fot. www.konskie.travel/
Marcin Prejs

W budynku dawnej stolarni w Końskich ma powstać muzeum. O taką placówkę miejscowi regionaliści zabiegali już blisko 100 lat temu.

Konecki oddział PTTK o utworzenie muzeum w Końskich zabiega od kilkudziesięciu lat. Wcześniej robili to miejscowi regionaliści, wyjaśnia Wojciech Pasek, prezes PTTK w Końskich.

Bo konecki urząd pozyskał pieniądze na rewitalizację centrum miasta. Jednym z elementów dużego, bo przeszło 30-milionowego projektu, jest modernizacja budynku dawnej stolarni. To właśnie ten obiekt burmistrz Końskich Krzysztof Obratański widziałby jako siedzibę koneckiego muzeum.

Wraz z budynkiem niezbędnym pracom poddany zostanie także teren przylegający do przyszłego muzeum.

Z planowanej lokalizacji muzeum cieszy się Wojciech Pasek. Dostrzega jednaj także jej mankamenty.

W ramach projektu rewitalizacji miasta powstał już ogródek jordanowski, a budynek dawnego Gimnazjum nr 2 zmienia się w Centrum Kultury. Dzięki unijnym pieniądzom prace prowadzone będą także w parku miejskim oraz w samym centrum miasta, któremu przywrócona będzie funkcja dawnego rynku. W ramach projektu w ciągu najbliższych lat powstanie także koneckie muzeum. Tym samym zbiory, które gromadzili miejscowi regionaliści będą mogły być już swobodnie eksponowane i oglądane przez konecczan oraz osoby przyjezdne.

Zapraszamy do nas: