Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

REGION

E-skierowania w cenie

czwartek, 02 lipca 2020 12:41 / Autor: Marcin Prejs
fot. Pixabay
Marcin Prejs

Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo placówki odchodzące od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań.

Elektroniczne skierowanie tak samo jak elektroniczna recepta należą do najważniejszych e-usług wprowadzanych w ramach cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia. Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na badania diagnostyczne również w postaci cyfrowej. Głównym zadaniem e-skierowania ma być ich sprawna realizacja. Ograniczy błędy i wyeliminuje problem z nieczytelnymi skierowaniami. Zaoszczędzi również sporo czasu zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.

8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań.

Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki POZ (podstawowa opieka zdrowotna) i AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna), które będą odchodziły od skierowań wystawianych w formie papierowej na rzecz e-skierowań. Taką możliwość dają nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wyjaśnia Magdalena Góralczyk z NFZ w Łodzi.

Zmiany dają możliwość premiowania poprzez zwiększenie poziomu finansowania tych placówek POZ, których lekarze będą wystawiać e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne, w miejsce dotychczas stosowanych tradycyjnych, papierowych skierowań. Dodatkowo premiowane będzie umówienie porady w AOS na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia. W przypadku AOS zmiany polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczas wystawianych skierowań w formie papierowej.

Na terenie województwa łódzkiego najwięcej e-skierowań zostało wygenerowane w Łodzi – w 81 placówkach. Do tego rozwiązania przekonują się kolejni świadczeniodawcy. W Piotrkowie Trybunalskim – 10, Sieradzu – 8, Skierniewicach – 5, Tomaszowie Mazowieckim – 9, Kutnie – 5, Zgierzu – 8.

Źródło: NFZ