Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Opoczno

Gmina Opoczno chce dopłacać do wymiany pieców

piątek, 03 lipca 2020 15:25 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Pixabay
Marcin Prejs

Program wymiany starych pieców na nowoczesne chce zaproponować mieszkańcom Gmina Opoczno. Na jego realizację planuje wydać w tym roku pół miliona złotych. Czy pomysł doczeka się realizacji, zadecydują radni na wtorkowej sesji.

W sezonie grzewczym powietrze w Opocznie jest bardzo złe. Uświadomili sobie to opocznianie kilka lat temu kiedy to właśnie ich miasto znalazło się na szczycie rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Winę za taki stan rzeczy mają przede wszystkim przestarzałe piece, którymi ogrzewane są domy, oraz słabej jakości paliwo w nich spalane. By poprawić tę sytuację Urząd Miejski w Opocznie, chce wprowadzić program, dzięki któremu właściciele domów mogliby wymienić przestarzałe piece na nowoczesne i ekologiczne. Propozycja ta zaprezentowana będzie radnym na najbliższej sesji, bo to właśnie oni ostatecznie zdecydują, czy program zaproponowany zostanie mieszkańcom.

Jak mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, na terenie gminy jest około 5 tysięcy przestarzałych pieców, które nie spełniają żadnych wymogów. Zgodnie z uchwałą podjętą przez łódzki sejmik, od stycznia 2023 roku palenie w nich będzie zabronione. By pomóc mieszkańcom gminy wymienić stare źródła ogrzewania na nowe, urząd chce wprowadzić swój program. Będzie on uzupełnieniem obecnie funkcjonującego rządowego wsparcia. Jak wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, w tym roku na ten cel opoczyński samorząd chciałby przeznaczyć pół miliona złotych.

Jeśli radni przychyliliby się do propozycji urzędu, program mógłby funkcjonować także w kolejnych latach. W tym roku mieszkańcy mogliby składać wnioski już od sierpnia. Rozliczone miałyby być do końca listopada. Jak wyjaśnia Dominika Chybowska, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Opocznie, mieszkańcy mogliby dostać w ramach gminnego programu maksymalnie 5 tysięcy złotych. Byłoby to 80 proc. kosztów kwalifikowanych wymiany starego pieca na nowy, informuje.

Dofinansowanie miałoby obejmować podłączenie do sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, pompy ciepła, ogrzewania elektrycznego oraz kotłów na biomasę, pelet lub inne piece, które będą spełniać normy piątej klasy. Zgodnie z propozycją urzędu, z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków, lokali mieszkalnych na terenie gminy Opoczno.

Punkt dotyczący określenia zasad udzielania dotacji celowej z budżetu gminy na wymianę pieców znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji. Jeśli radni podejmą uchwałę w sprawie jego przyjęcia i zabezpieczą pieniądze w budżecie, program zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. Sesja Rady Miejskiej w Opocznie zaplanowana została na 7 lipca.

Zapraszamy do nas: