Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Dziś jest: 01 października 2020

Opoczno

Pół miliona na wymianę pieców. Zmiany w budżecie Opoczna

czwartek, 09 lipca 2020 13:57 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Sporo nowych inwestycji pojawiło się w budżecie Opoczna. Znalazły się w nim pieniądze na wymianę pieców i lamp ulicznych. Gmina wesprze także zadania sołeckie.

Zadania realizowane w ramach funduszu sołeckiego nie będą dotyczyły w tym roku organizacji imprez, ale rozwoju infrastruktury. Wiele sołectw połączyło swoje siły, by wspólnie przeprowadzić ważne dla lokalnej społeczności inwestycje. Zadania te będą także wsparte finansowo przez samorząd. Chodzi m.in. o wymianę ogrodzenia szkoły w Modrzewiu, rozpoczęcie termomodernizacji budynku OSP w Kruszewcu, wykonanie projektu drogi koło cmentarza w Sołku, projektu chodnika pomiędzy Mroczkowem Gościnnym a Mroczkowem Dużym. W ramach funduszu sołeckiego powstawać będą także altany i place zabaw.

Do budżetu wpisane zostały także inwestycje zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy. Chodzi m.in. o montaż progów zwalniających na ulicy Biernackiego. Ważnym zadaniem jest także realizacja programu wymiany starych pieców na ekologiczne. Na ten cel samorząd Opoczna zabezpieczył w budżecie pół miliona złotych. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę starych źródeł ciepła na ekologiczne mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 5 tys. zł. Ponad 130 tys. zł na remont dostanie MDK, biblioteka 117 tys zł. Urząd przeznaczy także 320 tys zł na wymianę starych lamp oświetlenia ulicznego na oszczędnościowe. Po zrealizowaniu tego zadania gmina ma szansę zaoszczędzić nawet około 70 tys. zł rocznie na rachunkach za energię elektryczną. Burmistrz Opoczna Dariusz Kosno ma nadzieję, że do końca roku uda się wykonać to zadanie.

Burmistrz podziękował radnym za przyjęcie zmian w budżecie, dzięki którym możliwa będzie realizacja zaplanowanych zadań. Poinformował także o planowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Inowłodzkiej, Skłodowskiej i św. Marka. Gmina zobowiązała się wykonać dokumentację projektowo-kosztorysową tego zadania. Będzie ona kosztowała około 55 tys zł. Po jej sporządzeniu ZDW ma na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu w Opocznie zamontować światła.

Burmistrz przypomniał o budowie bloku socjalnego, który powstaje przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Gminna inwestycja ma zostać wykonana do czerwca przyszłego roku. Urząd dostał dofinansowanie na termomodernizację budynku socjalnego przy ul. Sobieskiego oraz na utworzenie parku przy ul. św. Jana.