Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żeleźnica, Góry Mokre
Dziś jest: Niedziela, 09 maja 2021

REGION

Puszcza Kozienicka zaprasza po dary lasu

poniedziałek, 13 lipca 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Podgrzybki, koźlarze, borowiki i kurki ale także jagody, poziomki oraz maliny. To wszystko oferuje lipcowy las. Żebyśmy mogli w pełni cieszyć się z darów runa leśnego musimy pamiętać o kilku zasadach.

Ostatnie ciepłe i wilgotne dni sprzyjają rozwojowi grzybów, ale też innych owoców runa leśnego. Przekonają się o tym wszyscy, którzy wybiorą się na spacer do lasów Puszczy Kozienickiej. - Zapraszamy do lasu po runo leśne. Trafiają się podgrzybki, koźlarze, borowiki i kurki. Las jest teraz naprawdę bogaty w grzyby – mówi Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. - Oprócz grzybów możemy zbierać jagody, poziomki oraz maliny – dodaje:

Z darów lasu możemy korzystać do woli, jednak abyśmy mogli w pełni się z nich cieszyć również w przyszłości musimy pamiętać o ważnej zasadzie:

Co roku w czasie sezonu grzybowego pojawiają się apele o ostrożne zbieranie grzybów. Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ jak mówią leśnicy, niektóre gatunki trujące, zwłaszcza młode, są łudząco podobne do grzybów jadalnych:

Cenną radę, która może ocalić nam życie, ma Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu:

Jak się okazuje, ważne jest również to, w co będziemy zbierać grzyby:

Pamiętajmy również, że w razie wątpliwości co do jadalności zerwanego grzyba, zawsze możemy zwrócić się po poradę do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.