Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

REGION

Straty w hodowli ryb w wyniku suszy lub powodzi? Dziś ostatni dzień składania wniosków!

środa, 15 lipca 2020 10:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (_Marion)
Weronika Chochoł

Jeszcze tylko w środę, 15 lipca, rolnicy, którzy z powodu ubiegłorocznej suszy lub powodzi ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych, mogą ubiegać się o wsparcie. Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na wnioski w ramach tzw. pomocy suszowej ARiMR czekał od początku lipca. Do tej pory zarejestrowano 341 wniosków.

Pomoc skierowana jest do rolników, którzy w ubiegłym roku prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza lub powódź. Osoba składająca wniosek musi mieć numer identyfikacyjny (EP) lub weterynaryjny numer identyfikacyjny, a także złożyć do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie sprawozdania za lata 2017 i 2018, zawierającego zestawienie powierzchni stawów rybnych oraz ilości wyprodukowanych ryb.

Wnioski można składać do środy, 15 lipca w biurach powiatowych Agencji osobiście, o ile w danej placówce istnieje taka możliwość. Można je również dostarczyć do udostępnionych wrzutni - w tym przypadku do wniosku należy dołączyć dane kontaktowe (adres e- mail bądź nr telefonu komórkowego), na które Agencja przekaże informację o przyjęciu wniosku. Dokumenty można też przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Stawka pomocy wynosi 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi, przy czym wysokość pomocy dla jednego podatnika podatku rolnego nie może być większa niż równowartość w złotych 30 tys. euro. Wsparcie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.