Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

Mazowsze

Terytorialsi odpowiedzieli na apel Centrum Krwiodawstwa

poniedziałek, 27 lipca 2020 18:51 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Marlena Rosłaniec Rzecznik Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Elżbieta Warchoł

Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oddawali honorowo krew. Tylko w ostatnich dniach oddali niemal 20 litrów krwi. 14 sierpnia akcja oddawania krwi odbędzie się w Radomiu!

Krew oddawali honorowo u boku funkcjonariuszy policji, służby więziennej oraz członków IPA Region Płock.W związku z okresem letnim oraz aktualną sytuacją epidemiczną Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczęły borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Ta przekłada się na topniejące zapasy krwi. Żołnierze 6MBOT pozostając w gotowości, odpowiedzieli na apele i od połowy lipca oddali już 18,9 litra krwi.

- Trudny czas epidemii to dobra okazja, żeby zmobilizować się i pomagać. Honorowe oddawanie krwi jest dla naszej brygady bardzo ważnym elementem służby, który ma na celu ratowanie zdrowia i życia współobywateli - mówił płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: - W naszych szeregach mamy wyjątkowe osoby, które od lat oddają krew. Nasz żołnierz z 65 batalionu w Radomiu oddał już 201 litrów krwi i jej składników, co po przeliczeniu na krew pełną daje prawie 115 litrów krwi. Jesteśmy dumni, że tacy ludzie służą w Mazowieckiej Brygadzie.

Akcje honorowego oddawania krwi już przeprowadziły bataliony w Grójcu i Pomiechówku, oddając łącznie 9 litów cennego daru. 64 batalion w Płocku swoje przedsięwzięcie zrealizował wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Płocku, funkcjonariuszami Straży Więziennej w Płocku oraz przedstawicielami Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Płock. Oddano 12 litów krwi, z czego aż 9 litrów oddali żołnierze.

14 sierpnia do akcji włączą się żołnierze z 62 blp w Radomiu.

- Honorowi dawcy krwi 6 MBOT stanowią wzór godny naśladowania. Są to przede wszystkim żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, ale również kadra zawodowa. Obecnie w naszej brygadzie mamy 400 dawców krwi. Co czwarty nasz żołnierz, regularnie oddaje krew. Wspieramy działalność Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zapewniając jednocześnie społeczności lokalnej dostępność do krwi i jej składników. To najcenniejszy i niepowtarzalnym dar, który bez wahania Mazowieccy Terytorialsi przekazują - dodaje główny koordynator ds. krwiodawstwa w 6 MBOT st. sierż. Adrian Dubiel.

Potrzebna krew każdej grupy. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Zgłaszający się do oddania krwi musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy: wypić około 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć ponadto palenie papierosów nie pić alkoholu.