Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

Kozienice

Kozienice oddały hołd Powstańcom Warszawy

sobota, 01 sierpnia 2020 22:11 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj pod Pomnikiem Niepodległości w Kozienicach uroczyście upamiętniono 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i to dwukrotnie.

Najpierw w symboliczną godzinę „W”, czyli o 17:00 pod Pomnikiem spotkali się członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i przedstawiciele Gminy Kozienice oraz Powiatu Kozienickiego.

Następnie o 21:00 pod Pomnikiem ponownie zebrały się delegacje na specjalne zaproszenie Wojsk Obrony Terytorialnej, które właśnie o tej godzinie przeprowadziły swoją akcję uczczenia Powstańców Warszawskich. - Wiadomo, że Powstanie wybuchło z rozkazu Armii Krajowej, a Wojska Obrony Terytorialnej utożsamiają się z tą formacją – powiedział burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Żołnierze w blasku pochodni złożyli wieńce i zapalili znicze. Podobne akcje odbyły się w sześciu innych miastach powiatowych znajdujących się w zasięgu działalności Terytorialsów z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. - Żołnierze naszej jednostki pochodzą z tych terenów i to była ich inicjatywa - podkreślił porucznik Pijarski:

Do żołnierzy dołączyli przedstawiciele Gminy i Powiatu Kozienickiego, a także lokalnych stowarzyszeń patriotycznych i środowisk kombatanckich.

Zapraszamy do nas: