Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

Kozienice

Owady pracujące w obiektywie – konkurs fotograficzny

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 12:45 / Autor: Kamil Zapora
ilustracja, fot. Myriams-Fotos/Pixabay.com
Kamil Zapora

Mieszkańcy powiatu kozienickiego mogą spróbować uchwycić na zdjęciu świat owadów, które żyją wokół nas, ale przez większość czasu pozostają niezauważone. Najlepsze fotografie zostaną nagrodzone w konkursie fotograficznym organizowanym przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

Szybkie tempo życia sprawia, że nie dostrzegamy tego, co naprawdę piękne, zachwycające, godne uwagi. Proponujemy zatrzymać się, zajrzeć pod liść, w kępy trawy, do wnętrza kwiatu by podpatrzeć owady zapylające rośliny, rozkładające materię organiczną czy stanowiące pokarm dla innych zwierząt a czasem i roślin. Fotografowanie przyrody może dać wiele radości, a także nagrody jeśli prześlemy swoje zdjęcia na konkurs „Owady pracujące w obiektywie”.

Organizatorem jest Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, a partnerem Enea Wytwarzanie. Patronat honorowy nad konkursem objął wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz. Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Enea.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ale też dorośli z powiatu kozienickiego.

Zdjęcia oceniane będą w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorośli.

Przyjmowane będą jedynie prace indywidualnego autorstwa portretujące owady w różnych sytuacjach i miejscach, wyłącznie w ich naturalnym środowisku, z terenu powiatu Kozienickiego ze szczególnym uwzględnieniem bliższego i dalszego sąsiedztwa Elektrowni Kozienice. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie cztery zdjęcia.

Jak podkreśla Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, wiele jest konkursów, których tematem są owady, ale żaden nie skupia się na ich pożetecznej pracy, również na rzecz człowieka. - Oczekujemy od uczestników konkursu, aby tak skonstruowali kadr, żeby było widać, że owad faktycznie pracuje - mówi przyrodnik. - Może to być pszczoła na kwiatku lub mrówka niosąca liść - podpowiada:

Fotografie należy przesłać w formie elektronicznej zapisane w formacie JPG na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: „Konkurs fotograficzny. Owady pracujące”. Prace powinny być wysłane razem z dołączonym formularzem rejestracyjnym. Ten znajdziecie TU.

Zdjęcia można nadsyłać do 20 września.