Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

Internetowy quiz historyczny Powiatu Radomskiego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

środa, 12 sierpnia 2020 13:24 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Starostwo Powiatowe w Radomiu zaprasza do udziału w konkursie Wiedzy Historycznej „O szablę Starosty Radomskiego w 100 – lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku” - konkurs zostanie przeprowadzony w najbliższą sobotę, 15 sierpnia o godzinie 17 i będzie miał formę internetowego quizu online.

W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Przez wielu nazywana też Cudem nad Wisłą, była serią walk stoczonych w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. Decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej okazał się śmiały manewr oddziałów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, które rozpoczęły kontratak z południa, znad Wieprza, przełamując front sowiecki, całkowicie rozbijając wiele jednostek i wychodząc na tyły wojsk atakujących Warszawę. Ten manewr zmusił Armię Czerwoną do bezładnej ucieczki, podczas której poniosła znaczne straty. Zwycięstwo trwale umocniło niepodległość Polski.

Powiat Radomski włącza się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w sposób niecodzienny, a zarazem nowoczesny i edukacyjny organizując internetowy konkurs wiedzy historycznej - mówi rzecznik starosty Marcin Genca:

- Warto pamiętać o bohaterach tamtych trudnych, gorących dni, kiedy zdawało się, że Polska ulegnie naporowi sowieckiej Rosji. Dlatego gorąco zachęcam do udziału w konkursie wiedzy historycznej, który zorganizowaliśmy dla uczczenia tej doniosłej rocznicy triumfu polskiego oręża – mówi starosta radomski Waldemar Trelka:

Transmisja online konkursu będzie prowadzona w sobotę, 15 sierpnia od godz. 17 na stronach internetowych: www.radompowiat.pl oraz na facebooku Powiatu Radomskiego. Maksymalna liczba uczestników quizu to 2 000 osób.

Zwycięzca internetowego konkursu będzie mógł zdobyć nie tylko tytułową replikę szabli kawaleryjskiej, tzw. „Radziwiłłówki” z 1917 roku, ale również smartfon.

W puli nagród jest ponadto zegarek – smartwach za drugie miejsce oraz mini wieża do odtwarzania muzyki za trzecie miejsce. Pozostali uczestnicy konkursu, którzy zajmą miejsca od 4 do 10 otrzymają nagrody pocieszenia – zestawy gadżetów z herbem Powiatu Radomskiego.

- Internetowy quiz składa się z 20 pytań dotyczących wydarzeń i postaci wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Niektóre z nich są bardzo łatwe, inne wymagają kojarzenia faktów, a jeszcze inne mogą sprawić pewną trudność. Liczymy na to, że będzie to pełna emocji zabawa edukacyjna i dynamiczna rywalizacja, a wszystko to bez wychodzenia z domu – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu i zarazem autor pytań:

Aby wziąć udział w konkursie należy przed godziną 17:00 zalogować się na stronie kahoot.it poprzez przeglądarkę internetową na smartfonie, tablecie lub komputerze. Pytania konkursowe pojawią się podczas transmisji online na stronie internetowej www.radompowiat.pl oraz facebook/PowRadomski.