Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

Mazowsze

Powstaną kolejne mierniki suszy

czwartek, 13 sierpnia 2020 11:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/manfredrichter
Elżbieta Warchoł

Trwa nabór wniosków do drugiej edycji „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020”. Celem programu jest zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w województwie mazowieckim. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 700 tys. zł.

Wnioski w ramach MIW SUSZA MAZOWSZE 2020 mogą składać gminy wiejskie i wiejsko-miejskie oraz samorządy powiatowe, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Dotację można przeznaczyć na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym. Dotacja może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zadania.

W ramach pierwszej edycji konkursu powstanie 17 stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie. Na pierwszą edycję zarząd województwa mazowieckiego zarezerwował 800 tys. zł.

 Marta Milewska rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego:

System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG), który posiada na terenie województwa mazowieckiego jedynie 6 takich stacji. Gęsta sieć stacji meteorologicznych pozwala na bardziej precyzyjne określenie obszaru z suszą.

Szczegółowy zakres oraz warunki udzielania pomocy finansowej znajdują się na stronie www.mazovia.pl. Wszelkiego rodzaju korespondencję przesyłaną drogą elektroniczną w ramach MIW SUSZA MAZOWSZE 2020 prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..