Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Przysucha

Zmarł Stanisław Bartos - wieloletni przewodniczący Koła Wychowanków Szkół Lipińskich

poniedziałek, 24 sierpnia 2020 16:48 / Autor: Weronika Chochoł
fot. przysucha.pl
Weronika Chochoł

W wieku 86 zmarł Stanisław Bartos, wieloletni przewodniczący Koła Wychowanków Szkół Lipińskich, prezes Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, poeta, miłośnik ziemi odrzywolskiej.

Stanisław Bartos urodził się 86 lat temu w Ossie (gm. Odrzywół). Był absolwentem szkoły w Lipinach, wieloletnim Przewodniczącym Koła Wychowanków Szkól Lipińskich i i inicjatorem stypendium socjalnego dla zdolnej młodzieży z Lipin oraz prezesem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Pisał również książki poświęcone m.in Janowi Ziei i szkole w Lipinach. W ostatnich latach pisał poezję ujętą w tomikach „Strofy Spełnionych Marzeń” i „Słoneczne Powroty”. Jego poetycka twórczość w dużej mierze poświęcona była Ziemi Odrzywolskiej, rodzinnej Ossie i szkole lipińskiej. 

- Pan Stanisław Bartos kojarzy się przyjeżdżaniem do szkoły, organizowaniem zjazdów, wspieraniu uczniów w trudnej sytuacji materialnej oraz nieocenioną i jednocześnie pełną gloryfikacji pamięcią o dyrektorce, a zarazem patronce szkoły - Heleny Spoczyńskiej - wspomina Stanisława Bartosa Dorota Sokołowska - dyrektor Szkoły Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach i dodaje: - W wierszu "Lipiny" pisał: Dzięki słowom jej"Przez długie lata serce me dzielnie kruszyło podrzucane przez los kamienie i pod Lipiny wracało - do chaty na ossińskiej ziemi". Tą jutrzejszą wędrówką pan Stanisław zakończy wędrówkę pod Lipiny do tej chaty na ossińskiej ziemi. Taka była jego wola, żeby spocząć w Odrzywole i właśnie tutaj odbędą się uroczystości pogrzebowe osoby niezwykle dla nas zasłużonej, bardzo radosnej i towarzyskiej, a u schyłku wieku - bardzo schorowanej, ale zawsze będącej z nami w chwilach ważnych:

Dwa lata temu Rada Gminy Odrzywół przyznała Stanisławowi Bartosowi tytuł „Zasłużony dla gminy Odrzywół”. - Zmarł świadek historii powojennej, pozostawił po sobie wiele wspomnień, a także kilka dzieł pisemnych. Dopóki będziemy żyli, będziemy o nim wspominać jako o naszym ziomku - mówi wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak:

Pogrzeb śp. Stanisława Bartosa odbędzie się we wtorek, 25 sierpnia w Odrzywole. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 11.00. Ciało Stanisława Bartosa spocznie na cmentarzu parafialnym w Odrzywole.