Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

REGION

W planach zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań

wtorek, 25 sierpnia 2020 15:01 / Autor: Weronika Chochoł
Fot. unsplash.com
Weronika Chochoł

Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało założenia zmiany tzw. ustawy odległościowej elektrowni wiatrowych od budynków z 2016 r., które zakładają określenie minimalnej odległości wiatraków na 500 metrów od najbliższych zabudowań.

Przemysław Hofman, wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej ministerstwa rozwoju podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku zaproponował utrzymanie zakazu budowy wiatraka w odległości mniejszej niż 10-krotna jego wysokość, ale wskazywał, że samorząd, pod pewnymi warunkami mógłby dopuścić zmniejszenie tej odległości, choć nie bardziej niż do 500 m.

500 metrów ma być też nową minimalną odległością budowy domów od wiatraków. Zdaniem przedstawiciela ministerstwa, 500 m to wynikająca z badań naukowych, uśredniona odległość od turbiny wiatrowej, w której zostaną spełnione obowiązujące normy hałasu.

W proponowanej regulacji ma zniknąć też warunek zakaz budowania wiatraków bliżej niż 10-krotność wysokości od niektórych form przyrody, który obowiązuje dzisiaj.

Ministerstwo za miesiąc chciałoby uruchomić formalny proces uzgodnień międzyresortowych i konsultacji projektowanych zmian.