Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

REGION

Powiat lipski: Od 1 września nauka w szkołach

piątek, 28 sierpnia 2020 15:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
fot. MKO
Elżbieta Warchoł

Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska podczas dzisiejszej konferencji prasowej powiedziała, że objęcie czerwoną strefą powiatu lipskiego nie oznacza automatycznego przejścia w mieszany tryb nauczania.

Uczniowie w szkołach powiatu lipskiego zaczną naukę od 1 września stacjonarnie. Jednak dyrektorzy szkół będą mogli wprowadzić u siebie mieszany tryb nauczania. Nastąpi to po uzyskaniu zgody ze strony odpowiedniego organu prowadzącego dla placówki i dyrektora powiatowej stacji Sanepidu. Kurator dodała, że kuratorium mazowieckie podjęło też kroki w celu usprawnienia komunikacji służb sanitarnych ze szkołami w powiatach.

- Uruchomiliśmy tzw. czerwony telefon, czyli szybki kontakt na linii służba sanitarna - dyrektor szkoły. Każdy dyrektor dostaje numer do najbliższego inspektora sanitarnego i w drugą stronę, tak aby przepływ informacji był jak najprędszy. Zorganizowaliśmy także spotkania szkół z przedstawicielami służb sanitarnych, w mazowieckim większość z nich już się odbyła.

Aurelia Michałowska zarekomendowała także, żeby to uczniowie, a nie nauczyciele byli przypisani do konkretnych sal.

- Dyrektor szkoły ustala plan zajęć i może tak zorganizować te zajęcia, żeby co jakiś czas uczniowie korzystali z pracowni specjalistycznych.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej m.in.: do szkoły będzie mógł uczęszczać uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych i gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji; w placówkach będą obowiązywać ogólne zasady higieny - częste mycie rąk (bezzwłocznie po przyjściu do szkoły), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust; osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk; rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi szkole i ograniczy gromadzenie się uczniów; sale lekcyjne mają być wietrzone; uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi.