Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

REGION

Coraz bliżej budowy obwodnic, Lipska, Skaryszewa i Zwolenia

wtorek, 01 września 2020 17:51 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (michalkrk)
Weronika Chochoł

GDDKiA szuka wykonawcy obwodnicy Lipska, w przypadku obwodnic Skaryszewa i Zwolenia ruszyły przetargi na prace projektowe. Drogi powstaną w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury programu 100 obwodnic na lata 2020-2030. 

Obwodnica Lipska - przetarg na projekt i budowę

10 czerwca ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy, który zaprojektuje, a następnie wybuduje 6,5-kilometrową obwodnicę Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79. To pierwszy przetarg na ten etap realizacji inwestycji spośród wszystkich mazowieckich obwodnic ujętych w Programie.

12 sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty, teraz trwa ich analiza. Wykonawca będzie miał za zadanie przygotować projekt budowlany, uzyskać niezbędne decyzje oraz wybudować drogi.

Trasa poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie Lipska. Celem wybudowania drogi jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 79. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Lipska, a układ komunikacyjny zostanie odciążony. 

Obwodnica Skaryszewa - przetarg na prace projektowe

3 czerwca ogłoszony został przetarg na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla 6-kilometrowej obwodnicę Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9.

14 lipca GDDKiA otworzyła oferty, które obecnie są badane pod kątem zgodności z wymaganiami wskazanymi w postępowaniu.

To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Przewiduje się powstanie obwodnicy Skaryszewa w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Zostanie zaprojektowana w układzie ruchu północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

 Podstawowym celem budowy obwodnicy Skaryszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 9 z Radomia, w kierunku południowym. Jest to ważny szlak komunikacyjny w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i dalej Rzeszowa.

Obwodnica Zwolenia - przetarg na prace projektowe

5 czerwca ogłoszony został przetarg na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla 9-kilometrowej obwodnicy Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

15 lipca GDDiKA otworzyła oferty, które obecnie są badane pod kątem zgodności z wymaganiami wskazanymi w postępowaniu.

Wykonane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej wskażą wariantowy przebieg obwodnicy Zwolenia. Przewiduje się, że nowa droga zaprojektowana zostanie w układzie północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu DK79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12. Jednoznaczny przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Zwolenia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 12 i 79. Działanie to jest powiązane również z realizacją innego obejścia miejscowości, bardziej na południe, czyli obejścia Lipska.

Plan na lata 2020-2030

Głównym celem programu budowy 100 obwodnic jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Obok wymienionych obwodnic w ramach programu w województwie mazowieckim powstaną również obwodnice:

  • Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60
  • Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60
  • Ostrołęki w ciągu drogi krajowej n 53
  • Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61
  • Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63
  • Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63.