Kozienice
Raki szlachetne wprowadziły się do Puszczy Kozienickiej
Dzięki akcji ekologicznej, która miała miejsce dzisiaj w Garbatce-Letnisko została wzmocniona populacja raka szlachetnego - rodzimego polskiego gatunku znajdującego się pod ochroną.
Rak szlachetny jest rodzimym gatunkiem w Polsce, natomiast od wielu lat obserwowane jest jego wypieranie przez amerykańskie gatunki inwazyjne. - Zależy nam, żeby wspomóc populację naszych raków – mówi Jacek Koba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:
Dzisiaj w Garbatce-Letnisko na wolność zostało wypuszczonych sto raków szlachetnych. Akcja ekologiczna została zorganizowana wspólnie przez Eneę Wytwarzanie, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne i Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. - W naszą dzisiejszą akcję wpisują się: edukacja ekologiczna, badania naukowe, promocja Puszczy Kozienickiej – mówi Jacek Tabor z Towarzystwa Ornitologicznego:
Dlaczego rak szlachetny znalazł się na granicy wymarcia wyjaśnił dr Witold Strużyński z SGGW:
Akcja została współfinansowana przez Fundację Enea. - Mamy takie hasło w Enei – Zielone oblicze Elektrowni Kozienice. W myśl tego hasło dbamy o naturę i przyrodę zarówno na terenie naszej firmy jak i w jej otoczeniu – podkreśla Piotr Kutkowski z Enei Wytwarzanie:
Do akcji zostali zaproszeni uczniowie z Garbatki-Letnisko. Oprócz ciekawej lekcji przyrody na łonie natury czekały na nich konkursy z nagrodami od Enei Wytwarzanie.
https://radioplus.com.pl/region/49006-raki-szlachetne-wprowadzily-sie-do-puszczy-kozienickiej#sigProGalleria71083ef185