Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Kozienice

Raki szlachetne wprowadziły się do Puszczy Kozienickiej

poniedziałek, 07 września 2020 15:27 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzięki akcji ekologicznej, która miała miejsce dzisiaj w Garbatce-Letnisko została wzmocniona populacja raka szlachetnego - rodzimego polskiego gatunku znajdującego się pod ochroną.

Rak szlachetny jest rodzimym gatunkiem w Polsce, natomiast od wielu lat obserwowane jest jego wypieranie przez amerykańskie gatunki inwazyjne. - Zależy nam, żeby wspomóc populację naszych raków – mówi Jacek Koba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Dzisiaj w Garbatce-Letnisko na wolność zostało wypuszczonych sto raków szlachetnych. Akcja ekologiczna została zorganizowana wspólnie przez Eneę Wytwarzanie, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne i Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. - W naszą dzisiejszą akcję wpisują się: edukacja ekologiczna, badania naukowe, promocja Puszczy Kozienickiej – mówi Jacek Tabor z Towarzystwa Ornitologicznego:

Dlaczego rak szlachetny znalazł się na granicy wymarcia wyjaśnił dr Witold Strużyński z SGGW:

Akcja została współfinansowana przez Fundację Enea. - Mamy takie hasło w Enei – Zielone oblicze Elektrowni Kozienice. W myśl tego hasło dbamy o naturę i przyrodę zarówno na terenie naszej firmy jak i w jej otoczeniu – podkreśla Piotr Kutkowski z Enei Wytwarzanie:

Do akcji zostali zaproszeni uczniowie z Garbatki-Letnisko. Oprócz ciekawej lekcji przyrody na łonie natury czekały na nich konkursy z nagrodami od Enei Wytwarzanie.