Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

Opoczno

Gmina Opoczno nagrodziła rolników

środa, 09 września 2020 11:47 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Rolnicy z terenu gminy Opoczno w tym roku nagród nie odbierali podczas dożynek, ale w urzędzie.

Rozstrzygnięcie konkursu dla rolników z terenu gminy Opoczno było co roku jednym z elementów opoczyńskich dożynek. W tym roku, z uwagi na pandemię, święto plonów zostało odwołane. Jednak konkurs miejscowy urząd przeprowadził. Wszystko po to, by docenić trudną pracę na roli. – To wyraz naszego uznania dla tej pracy – mówił do rolników zgromadzonych w opoczyńskim urzędzie burmistrz Dariusz Kosno.

Statuetki i nagrody rolnikom z terenu gminy Opoczno wspólnie z burmistrzem wręczała Anna Zięba, przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie. – Dziękujemy za to, że produkujecie żywność najlepszej jakości – mówiła.

W tegorocznym konkursie nagrodzeni zostali rolnicy z pięciu gospodarstw. Wśród wyróżnionych była m.in. Maria Madej z Wygnanowa, która wspólnie z mężem Alojzym prowadzi 30-hektarowe gospodarstwo. – Cieszymy się z mężem z wyróżnienia – mówi. Jak wyjaśnia, gospodarstwo rolne to ich jedyne źródło dochodu. Dla Czesława Wołkiewicza z Bielowic to już kolejne wyróżnienie w konkursie. Podkreśla, że nagroda daje satysfakcję, bo jest docenieniem pracy rolnika.

Nagrodzeni rolnicy:

Mariusz Zdanowski z Brzustówka prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 12,2 ha ukierunkowane na produkcję roślinną i zwierzęcą. Gospodarstwo jest bardzo rozwojowe i postępowe, a także otwarte na różnego rodzaju nowości z zakresu rolnictwa. Mariusz Zdanowski jest wyróżniającym się rolnikiem w sołectwie, chętnie udziela się społecznie i działa na rzecz lokalnej społeczności.

Maria i Alojzy Madejowie z Wygnanowa - małżeństwo wspólnie prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 30 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i bydła mlecznego. Gospodarstwo spełnia wymogi dobrostanu zwierząt, wyposażone jest w kompleksowy sprzęt rolniczy do uprawy i zbioru roślin. Małżeństwo na gospodarstwie przejętym po rodzicach wykonuje swoją prace z pasją, czego efektem są dobre wyniki ekonomiczne.

Katarzyna i Sławomir Stępniowie z Libiszowa Kolonii prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne o powierzchni 15,50 ha. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca. W ramach PROW 2007-2013 małżeństwo skorzystało dwukrotnie z dofinansowania w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, dzięki czemu udało się wzbogacić posiadany park maszynowy.

Zofia i Czesław Wołkiewiczowie z Bielowic prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 31 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i bydła opasowego. Małżeństwo bardzo chętnie włącza się w inicjatywy wiejskie i parafialne. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z młodymi początkującymi rolnikami.

Bronisława i Marian Świątkowie z Woli Załężnej prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne o powierzchni 13 ha. Ukierunkowane jest ono na produkcję mleka. Gospodarstwo wyposażone jest w kompleksowy sprzęt rolniczy do uprawy i zbioru roślin, a także urządzenia do udoju krów mlecznych i schładzania mleka.