Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

Mazowsze

Sprawy urzędowe całkowicie zdalnie? Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przyjęta

czwartek, 10 września 2020 13:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

Edukacja cyfrowa, e-usługi, infrastruktura techniczna oraz technologie informacyjno-komunikacyjne to główne cele przyjętej przez radnych Mazowsza – Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020–2030. 

Strategia wyznacza cele działania w czterech obszarach: edukacja cyfrowa, e-usługi, infrastruktura techniczna oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) dla nauki i biznesu. Obejmuje ponad 40 działań, w ramach których możliwe jest projektowanie konkretnych rozwiązań. Pogrupowanie tematyczne usprawni ich wdrażanie, finansowanie i zapewni korzyści wynikające ze wzajemnego odziaływania.

Jednym z zadań ujętych w strategii jest powszechne umożliwienie sprawnego załatwiania spraw urzędowych i realizacja transakcji całkowicie zdalnie. - Dziś każdy z nas chciałby móc załatwić najważniejsze sprawy urzędowe o dowolnej porze, bez stania w kolejkach, a najlepiej bez wychodzenia z domu. Dlatego jednym z naszych priorytetów było doprowadzenie właśnie do takiego stanu, w którym tego typu działania będą możliwe w dowolnym czasie i miejscu - zaznacza  Krzysztof Mączewski, Geodeta Województwa, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM. 

Ważny jest również aspekt związany z przeciwdziałaniem wykluczeniu, gdyż e-administracja ma być dostępna również na obszarach słabiej rozwiniętych, dla osób starszych, z niepełnosprawnościami czy tych łączących pracę zawodową z opieką nad osobami bliskimi. W planach są także nowatorskie rozwiązania jak „Wolontariat cyfrowy”, czyli program dzielenia się przez najmłodsze pokolenie umiejętnościami cyfrowymi ze swoimi bliskimi – osobami, które nie dorastały ze smartfonem czy tabletem jako narzędziem codziennego użytku.

Swojego rodzaju przełamanie się starszego pokolenia i przekonanie do cyfryzacji będzie krokiem milowym ułatwiającym życie. Zyskać można nieograniczony dostęp do informacji, zakupów czy usług ochrony zdrowia, bez potrzeby wychodzenia z domu.

W uchwale zapisane są również nowatorskie rozwiązania dla nauki i biznesu. Dzięki rozwiązaniom integrującym biznes z nauką np. inkubatory i piaskownice projektowe, huby przedsiębiorczości) możliwe będzie kierowanie gotowych rozwiązań badawczych konkretnym grupom odbiorców i prowadzenie prac rozwojowych odpowiadających na potrzeby danego sektora. Zgodnie z nowo przyjętą strategią naukowe bazy staną się jednym z filarów przedsiębiorstw, a mazowieckie firmy dużo bardziej efektywnie będą korzystać z wiedzy i zasobów organizacyjnych, kadrowych, produktowych, logistycznych czy finansowych. - Nawet najbardziej genialne wynalazki są bezużyteczne, jeśli nie są wykorzystywane w praktyce. Założeniem mazowieckiej Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jest więc wyeliminowanie tego typu absurdalnych sytuacji. Narzędzia cyfrowe mają usprawnić przepływ wiedzy i informacji. Wypełni się luka między produktami badawczymi, a ich rynkowym wykorzystaniem - przekonuje dyrektor Mączewski.

- Wiek XXI. objawia się również tym, że wykorzystujemy coraz bardziej nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Pandemia wykazała, że właściwie człowiek bez możliwości korzystania z tych technologii ma bardzo ograniczone możliwości funkcjonowania - zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik: 

Przyjęta przez radnych uchwała jest jednym z pierwszych w Polsce tego typu dokumentów, regulujących kwestie związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz usług, które mają usprawniać codzienne życie mieszkańców.