Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Mazowsze

Myślisz, że jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź się

piątek, 18 września 2020 11:55 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Swoje umiejętności kierowania samochodem mogą sprawdzić młodzi kierowcy i starsi. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu zachęca do udziału w szkoleniach na Torze Modlin.

W tegorocznej edycji szkoleń weźmie udział 400 osób. Skierowane są one dla młodych i niedoświadczonych kierowców w wieku od 18 do 24 lat oraz powyżej 55 roku życia.

- Będziemy przeprowadzali elementy doskonalenia jazdy, ale też wytwarzali mechanizmy przezorności i ostrożności u dwóch kategorii kierowców. Pierwsza z nich to kierowcy młodzi, którzy często są narażeni na bezkrytyczny stosunek do swoich możliwości, druga to kierowcy doświadczeni, którzy często jeżdżą okazjonalnie albo uważają, że jeśli mają kilkadziesiąt lat prawo jazdy, są wszystkowiedzący. Cały projekt ma charakter profilaktyczny - mówi marszałek Adam Struzik.

Szkolenia organizuje Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

- Takie szkolenia są robione po to, żeby na drogach było bezpieczniej. Rok temu przeszkoliliśmy 700 kierowców. W tym roku jest mniej, ze względu na pandemię, ale w przyszłym chcemy, aby ta liczba wzrosła do 1000 - mówi Aleksander Kornatowski, pełniący obowiązki dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Szkolenia odbywają się na Torze Modlin. Rafał Zięba, prezes toru.

- Jazda samochodem to emocje. My chcemy przekazać ludziom emocje pozytywne, żeby każda jazda do domu, pracy była związana z emocjami przyjemnymi i żeby nie jechać z agresją - mówi prezes Zięba.

Jednym z instruktorów jest Konrad Lech. Jak sam podkreśla, szkolenia mają charakter prewencyjny.

- My nie chcemy podnosić umiejętności uczestników, nie chcemy budować ich pewności za kierownicą, tylko podnieść ich świadomość. Jest moduł z kręgiem poślizgowym, na którym pokazujemy, jak auto wpada w podsterowność i jak współpracować z systemem stabilizacji toru jazdy. Mamy ćwiczenie dotyczące hamowania awaryjnego, a także moduł dotyczący widoczności. Mamy też moduł, gdzie auto wprowadzamy w poślizg nadsterowny. Pokazujemy, że to nie jest takie proste, jak w filmie, żeby opanować samochód - mówi Konrad Lech.

Ambasadorem akcji jest znany kierowca rajdowy - Leszek Kuzaj.

- Staram się zrobić wszystko, żeby każdy, kto wychodzi z naszego toru, czuł się bardzo świadomy i mógł wnieść poprawę bezpieczeństwa swoją i innych uczestników na drodze - mówi Kuzaj.

W tym roku szkolenia odbywają się do 30 listopada 2020 r. Nabór prowadzi m.in. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.

- Jesienią będą szkolenia dla młodzieży i seniorów. Będą składały się z części praktycznej i zajęć z psychologiem. Szkolenie jest w pełni bezpłatne - mówi Marcin Ciężkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. To również kolejny element wspierający bezpieczeństwo ruchu drogowego prowadzony przez samorząd Mazowsza.