Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Radomskie

Szpital w Pionkach będzie nosił imię Lecha i Marii Kaczyńskich

wtorek, 22 września 2020 12:48 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zdecydowali o tym radni Powiatu Radomskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Głosowanie w tej sprawie było jednym z pierwszych punktów obrad. Wniosek skierował dyrektor szpitala w Pionkach.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że "w 2020 przypada 10. rocznica katastrofy lotniczej, w której zginęła Para Prezydencka". Również w tym samym roku rozpoczęła się budowa nowego pawilonu zabiegowego, będącego pierwszym etapem rozbudowy obecnie działającego szpitala. - Funkcjonowanie tego szpitala pod nazwą Pary Prezydenckiej będzie godnym uhonorowaniem pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy byli zasłużonymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i godnie reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej" - czytamy w uchwale radnych.

Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski zaproponował, aby uchwałę przyjąć przez aklamację. Za jednomyślne przyjęcie uchwały podziękował radnym poseł Marek Suski, który był gościem sesji samorządu powiatowego.

- To bardzo ważny dzień w historii naszej ziemi, ponieważ czcimy w ten sposób pamięć pana prezydenta i jego małżonki, jak również wielu innych nieodżałowanych osób, a ta śmierć do dziś pozostaje nie do końca wyjaśniona. Pan Lech Kaczyński był wśród osób, które kierowały Związkiem Zawodowym „Solidarność”, był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, całkowicie reformując działalność tej instytucji, był też prezydentem Warszawy, który zmienił oblicze tego miasta. Był wreszcie pierwszym niekomunistycznym prezydentem Polski, który godnie reprezentował nasz kraj na świecie – mówił poseł Marek Suski.

- Jego małżonka Maria była jego wsparciem, razem szli przez życie i razem niestety zginęli. Przypomnę, że w Radomiu stanął pierwszy pomnik Pary Prezydenckiej, a dziś Powiat Radomski stawia żywy pomnik w postaci szpitala, tak potrzebnego mieszkańcom regionu – dodał lider PiS w regionie.

- Na ten szpital mieszkańcy Pionek czekali bardzo długo. Stare budynki szpitalne nie spełniają standardów na miarę XXI wieku, dlatego jeszcze w ubiegłym roku podjęliśmy odważną decyzję o budowie nowoczesnego szpitala. Cała inwestycja ma kosztować 55 milionów złotych, ale mam nadzieję, że dzięki wsparciu rządowemu, budowa będzie kontynuowana i przyczyni się do poprawy warunków opieki zdrowotnej mieszkańców Pionek i całego powiatu – podsumował przewodniczący Krzysztof Murawski.