Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Końskie

Obelisk pamięci poświęcony w Lipie

piątek, 25 września 2020 22:35 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Lipie poświęcony został obelisk upamiętniający bohaterów walczących za ojczyznę.

Uroczystość przeprowadzona została na placu przed kościołem św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie. Podczas nabożeństwa otwierającego uroczystości bp radomski Henryk Tomasik mówił m.in. o ludziach, którzy poświęcali swoje życie dla ojczyzny. Podkreślał, że ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed lat. – Ta dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że nie chcemy tracić pamięci o tych grobach i o ludziach, którzy oddawali życie – mówił biskup.

 

Uroczystość odbyła się z inicjatywy miejscowych leśników i parafii. Obecny w Lipie Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił, że w podobny sposób radomscy leśnicy uczcili bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku także w innych miejscach. Wszystko po to, by w 100-lecie Bitwy Warszawskiej oddać hołd żołnierzom biorącym w niej udział, w tym także leśnikom.

Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka mówił, że odsłonięty w Lipie obelisk będzie przypominał wszystkich bohaterów, którzy na tym terenie walczyli o wolność ojczyzny.

Ks. Tomasz Waśkiewicz, proboszcz parafii w Lipie cieszy się, że obelisk pamięci stanął właśnie w centrum parafii. – To będzie miejsce, w którym będziemy mogli jednoczyć się w pamięci modlitewnej, ale i też pamięci historycznej o naszej ojczyźnie – mówił.

Obelisk poświęcił bp radomski Henryk Tomasik. Podczas uroczystości poświęcona została także nowa instalacja elektryczna w zabytkowym kościele w Lipie. – To bardzo ważna inwestycja, poprawiająca bezpieczeństwo – podkreślał ks. proboszcz.

W uroczystościach w Lipie wzięli udział okoliczni leśnicy, mieszkańcy, duchowieństwo, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i służb. Parlamentarzystów reprezentowała posłanka Agata Wojtyszek. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy odsłoniętym obelisku. Wiązankę złożyły m.in. władze powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele.

Uroczystości w Lipie zakończyła akademia patriotyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży z miejscowej parafii.