Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Kozienice

ASF: Na obszarze powiatu kozienickiego zniesiony został obszar zagrożenia

poniedziałek, 28 września 2020 22:54 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/Kevinsphotos
Elżbieta Warchoł

Na obszarze powiatu kozienickiego zniesiona została strefa niebieska tj. obszar zagrożenia ASF. Wciągu ostatnich 12 miesięcy na obszarze powiatu kozienickiego nie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń. 

Starania Starosty Kozienickiego Andrzeja Junga, Przewodniczącej Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Kozienickiego Lidii Ligorowskiej oraz hodowców z terenu powiatu kozienickiego, na czele z Włodzimierzem Kowalskim zmierzające do zniesienia niebieskiej strefy ASF na terenie powiatu kozienickiego, zostały zaaprobowane przez Komisję Unii Europejskiej. Na podstawie decyzji wykonawczej Komisji Unii Europejskiej 24 września 2020 r. zmieniającej do decyzji wykonawczej w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, na obszarze powiatu kozienickiego zniesiona została strefa niebieska tj. obszar zagrożenia. Decyzja podjęta została w związku z faktem, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy na obszarze powiatu kozienickiego nie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń - informuje Starostwo Powiatowe w Kozienicach.

Nadal cały teren powiatu kozienickiego jest obszarem objętym ograniczeniami, gdzie obowiązują zasady przemieszczania świń w związku z występowaniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń ASF (strefa czerwona).