Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

REGION

Dwa nowe pomniki przyrody

wtorek, 29 września 2020 07:36 / Autor: Michał Kaczor
fot. RDLP Radom
Michał Kaczor

W Nadleśnictwie Daleszyce dwie skały zyskały status pomnika przyrody.

 Nowymi pomnikami przyrody są dwie skały. Jedna wieńczy Górę Kamień, a druga - nazywana Diabelskim Kamieniem - znajduje się w leśnictwie Radomice.

- Oba obiekty stanowią bardzo malownicze uroczyska, które od lat przyciągają turystów i są ważnymi obiektami kulturowymi dla lokalnej społeczności. Oba obiekty funkcjonują w miejscowych legendach i przekazach. Diabelski Kamień swoją osobliwą nazwę, podobnie zresztą jak jeszcze kilka innych miejsc w regionie, zawdzięcza rzekomemu porzuceniu go przez diabła, który zmierzał zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu - mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Na Górze Kamień miał natomiast biesiadować król Władysław Jagiełło. Jeszcze w połowie XX wieku na skale wyryty był symbol widelca i łyżki na pamiątkę tego wydarzenia.

- Najprawdopodobniej jednak przy pracach związanych z budową drogi przebiegającej obok, symboliczna grafika uległa zniszczeniu. Według emerytowanego leśniczego pracującego na tym terenie, przemieszczeniu miała ulec część bloków skalnych. I nawet jeśli to tylko efekt fantazji mieszkańców okolicznych miejscowości, stanowi ciekawy wątek kulturowy - dodaje Paweł Kosin.

Powołanie obu pomników przyrody to element akcji Pomniki dla Natury, która została zainicjowana przez Organizację Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Kacanki".