Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Kozienice

W Kozienicach będą dwie karetki? Szpital odnosi się do złożonych propozycji

wtorek, 29 września 2020 08:53 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

- Uważamy, że należy utrzymać karetkę specjalistyczną w Kozienicach, dołożyć do niej stacjonującą w Świerżach, a w Magnuszewie wprowadzić dyżury dwunastogodzinne dodatkowej karetki - mówi Roman Wysocki- dyrektor szpitala w Kozienicach. Kwestia karetek była jednym z bardziej emocjonujących tematów poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Kozienickiego. 

Aktualnie na terenie powiatu kozienickiego stacjonują trzy karetki: jedna ma postój w Głowaczowie, druga w Świerżach Górnych przy Elektrowni i trzecia przy szpitalu w Kozienicach - karetka specjalistyczna, z lekarzem. Według nowego planu działania systemu ratownictwa medycznego na terenie Mazowsza z Kozienic miałaby być zabrana karetka specjalistyczna i zastąpiona karetką "bez lekarza". Oprócz tego pojazdy ratownictwa miałyby stacjonować w Magnuszewie i Głowaczowie. 

Temat karetek budzi kontrowersje wśród mieszkańców powiatu, a także radnych. 

- Czy jako Rada Powiatu nie moglibyśmy mieć stanowiska, żeby nie przesuwając karetki ze Świerży Górnych , żeby wnioskować do wojewody o stworzenie nowego oddziału w Magnuszewie? - pytał podczas posiedzenia radny Tomasz Trela: 

 

 

- Karetka, która stacjonuje w Głowaczowie obsługuje również rejon Stromca, ewentualnie Białobrzegów. Czasami oczekiwanie na tą karetkę jest bardzo duże - mówił Włodzimierz Stysiak: 

 

 

Jak poinformował Roman Wysocki - dyrektor SP ZZOZ w Kozienicach, lecznica ustosunkowała się do projektu nowych rozwiązań. Pismo w tej sprawie trafiło zarówno do Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, jak i do wojewody i organów decydujących w tej sprawie. - Nasza propozycja jest taka: należy utrzymać karetkę pełnowymiarową z lekarzem, utrzymać karetkę w Głowaczowie, a tą karetkę, która jest w Świerżach przeznaczyć do wsparcia karetki w Kozienicach. Natomiast jeśli chodzi o Magnuszew - wprowadzić dodatkowe dyżury dwunastogodzinne - mówi Roman Wysocki: