Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

Kozienice

Przenieś się w czasie i pomóż Legionistom w walce o niepodległość

sobota, 10 października 2020 16:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ponad sto lat temu dla Polaków niepodległość była tylko marzeniem, które ostatecznie ziściło się. Wolność nie przyszła jednak sama, a dzięki wysiłkowi całego narodu. Teraz każdy z nas może poznać realia tamtych czasów – w Kozienicach miała miejsce premiera mobilnej gry plenerowej z wielką historią w tle.

Projekt „Oni byli tu pierwsi” realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Kozienicach ma upamiętnić obecność grupy Legionów Polskich płk Zielińskiego w Kozienicach i jej wkład w budowanie polskiej suwerenności. W ramach projektu powstała gra osadzona w realiach polskiej walki o niepodległość w latach 1915-1920. O fabule mówi współtwórca gry Marcin Skrabka:

Jak dołączyć?

Oficjalna premiera gry miała miejsce w sobotę 10 października. W debiutanckiej rozgrywce w znacznej mierze wzięła udział grupa kozienickiej młodzieży, ale znaleźli się też inni śmiałkowie, nawet spoza Kozienic. Co na nich czekało i jak poradzili sobie z zadaniami?

Warto wspomnieć, że młodzież ma możliwość poznawania historii nie tylko przez grę, ale sama była zaangażowana w jej powstanie. Mówi Agnieszka Dziuba z Biblioteki Publicznej w Kozienicach:

Biblioteka długo nosiła się z zamiarem zrobienia gry plenerowej. Szansa na to pojawiła się po otrzymaniu atrakcyjnego dofinansowania:

W projekt zaangażowane było również Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Mówi Krzysztof Zając z KSRH:

Premierze gry towarzyszyło również otwarcie stałej wystawy na Placu 15-ego Stycznia. W jej powstanie zaangażowane było Muzeum Regionalne w Kozienicach. Mówi Ewa z Muzeum:

Patronat medialny nad grą objęło Radio Plus Radom.