Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Końskie

Niezwykłe odkrycie w powiecie koneckim

środa, 14 października 2020 10:41 / Autor: Michał Kaczor
fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Michał Kaczor

Srebrny talar z XVIII wieku został znaleziony przy pracach porządkowych w zakładzie hutniczym w Maleńcu w powiecie koneckim.

Wyjątkowym znaleziskiem mogła pochwalić się Edyta Nowak, pracownica zabytkowego zakładu hutniczego w Maleńcu. W czasie porządkowania hali produkcyjnej znalazła doskonale zachowany srebrny talar z końca XVIII wieku.

Moneta ma masę 29,3 g i średnicę 40 mm. Została wybita w 1797 roku w szwajcarskim Bernie. To jeden z tzw. talarów berneńskich, które były w użyciu w latach 1646-1798. Na awersie monety jest herb Berna w postaci niedźwiedzia ujętego w skośny pas na tle tarczy herbowej, któremu towarzyszy napis „RESPUBLICA BERNENSIS”. Na rewersie monety umieszczono postać Szwajcara z długim mieczem i w kapeluszu z dwoma piórami oraz napis: „DOMINUS PROVIDEBIT 1797”.

Zagadką pozostaje, w jaki sposób moneta znalazła się na terenie dawnej fabryki żelaza w Maleńcu.

- Pewnych wskazówek w tym zakresie dostarczają akta hipoteki dóbr cieklińskich, przechowywane w Archiwum Państwowym w Kielcach. Zawierają one umowę z 1800 roku, spisaną między ówczesnym właścicielem dóbr kasztelanem łukowskim Jackiem Jezierskim a księciem niemieckim Jerzym Karolem von Hessen-Darmstadt. Na postawie zawartego porozumienia kasztelan sprzedał księciu rozległe dobra cieklińskie za kwotę 1 mln 620 tysięcy ówczesnych złotych polskich. Kwotę tą kupujący zobowiązał się zapłacić w srebrnych talarach, według ustalonego kursu: 1 talar = 6 złotych. Całkowitą wartość dóbr określono więc na 270 tysięcy srebrnych talarów. Z innych zachowanych dokumentów wiemy, że tylko część wspomnianej kwoty trafiła do rąk sprzedającego. Być może więc odnaleziony talar jest częścią większego depozytu, ukrytego w niejasnych dla nas okolicznościach na terenie dawnej fabryki żelaza w Maleńcu – mówi Marian Wikiera ze Starostwa Powiatowego w Końskich.