Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

REGION

Małe skupiska źródłem zakażeń

środa, 14 października 2020 18:41 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/ Belova59
Monika Nowakowska

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Radomiu i regionie odnotowały kolejne wzrosty zakażeń COVID-19. W ciągu minionej doby przybyło aż 122 nowe potwierdzone przypadki - na wysoki wynik zakażeń koronawirusem na Mazowszu mają wpływ przede wszystkim małe rozproszone ogniska, m.in. domowe - uważa Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 6526 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa – to największa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii. Najwięcej, 1188 przypadków zanotowano w woj. mazowieckim.

Wysoki wynik zakażeń na Mazowszu może być spowodowany, zdaniem Joanny Narożniak, małymi i rozproszonymi ogniskami zakażeń, których źródło trudno ustalić. Takich ognisk może być nawet ponad sto. Do zakażeń, jej zdaniem, może dochodzić np. w komunikacji miejskiej, sklepie czy na ulicy. Poza dużą liczbą rozproszonych pojedynczych zakażeń i małych ognisk domowych na Mazowszu jest ponad sto trwających ognisk w różnych zakładach pracy, placówkach medycznych, oświatowych i opiekuńczych czy domach pomocy społecznej.

Warto dodać, że od początku pandemii na Mazowszu wykonano też najwięcej testów pod kątem koronawirusa w Polsce - 797 777. W województwie łódzkim wykonano 249 864 testów, a w świętokrzyskim – 94 851.